Dział: RADIO

Dodano: Październik 28, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sędzia Paweł Juszczyszyn laureatem nagrody radia Tok FM

Sędzia Paweł Juszczyszyn, powołując się na wyrok TSUE, domagał się ujawnienia list poparcia kandydatów wybranych do upolitycznionej KRS (fot. Piotr Molecki/East News)

Nagrodę Radia TOK FM im. Anny Laszuk otrzymał sędzia Paweł Juszczyszyn. Został nagrodzony za "za odwagę, gdy rozum zawodzi.(...) Za pozostanie człowiekiem honoru i pracę w zgodzie z Konstytucją RP. Za bezkompromisową obronę praworządności z narażeniem własnej kariery zawodowej".

Laureat 10. edycji konkursu został ogłoszony we wtorek podczas gali, która była transmitowana w radiu oraz online. - Najbardziej niepokojące jest to, że z dziesięciu edycji naszej nagrody aż trzy przyznaliśmy tym, którzy zabiegali o fundament naszego codziennego funkcjonowania. O wolne i niezawisłe sądownictwo, o sprawiedliwe traktowanie osadzonych, o to wreszcie, by Rzecznik Praw Obywatelskich naprawdę reprezentował obywateli, a nie interes partyjny - mówiła Kamila Ceran, redaktorka naczelna Tok FM.

Sędzia Paweł Juszczyszyn w listopadzie 2019 roku, powołując się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, domagał się ujawnienia list poparcia kandydatów wybranych do nowej, upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa. Naraził się tym partii rządzącej. W efekcie został zawieszony w czynnościach przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.  

Gala miała odbyć się 7 kwietnia, ale została odwołana z powodu pandemii koronawirusa. Wyboru dokonała kapituła nagrody, w której skład weszli: prof. dr hab. Ewa Bartnik (Instytut Genetyki i Biotechnologii na Uniwersytecie Warszawskim), dr Janina Petelczyc (Katedra Ubezpieczenia Społecznego SGH), Dorothée Roqueplo (Polska Akademia Filmowa), dr Patrycja Sasnal (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), dr hab. Wojciech Szafrański (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), prof. dr hab. Marcin Wodziński (Uniwersytet Wrocławski); Ryszard Wojtkowski (Resource Partners); a także dziennikarze: Piotr Kraśko, Karolina Lewicka, Dominika Wielowieyska, Jan Wróbel, Jacek Żakowski, Kamila Ceran i Piotr Zorć.

W gronie finalistów znaleźli się też: dyrektorka poznańskiego zoo Ewa Zgrabczyńska, organizatorzy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, twórcy filmu "Tylko nie mów nikomu" Tomasz i Marek Sekielscy oraz Stowarzyszenie Tęczowy Białystok.

Nagroda Radia Tok FM im. Anny Laszuk jest przyznawana osobie, instytucji lub organizacji za odważne, niekonwencjonalne działania, dzieła lub wypowiedzi, które miały istotny wpływ na świadomość społeczną lub wręcz zmieniły polską rzeczywistość. Nagroda jest przyznawana od 2011 roku. Wśród jej laureatów są m.in. Czarny Protest/Ogólnopolski Strajk Kobiet, płk Krzysztof Olkowicz, Robert Biedroń, Adam Bodnar wraz z Koalicją Organizacji Pozarządowych oraz Obrońcy Puszczy Białowieskiej.

(MTK, 28.10.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.