Dział: PRASA

Dodano: Październik 21, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

RPO: odwołanie wystawy zdjęć Niedenthala to cenzura prewencyjna

Wystawę zdjęć Chrisa Niedenthala zorganizuje Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa (fot. Piotr Molecki/East News)

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że odmowa zorganizowania wystawy zdjęć Chrisa Niedenthala w galerii miejskiej w Rzeszowie może naruszać konstytucyjne zasady wolności słowa i może nosić znamiona cenzury prewencyjnej.

Jak podkreśla Adam Bodnar, "opisana sprawa budzi bardzo poważne wątpliwości z punktu widzenia wolności artystycznej i prawa dostępu do dóbr kultury, o których mowa w art. 73 Konstytucji". W jego ocenie odmowa mogła prowadzić do istotnego naruszenia wolności słowa (art. 54 Konstytucji) i mogła nosić znamiona zakazanej przez Konstytucję cenzury prewencyjnej (art. 54 ust. 2 Konstytucji).

Rzecznik zwrócił się o wyjaśnienia do Katarzyny Pawlak, dyrektorki Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa.

Organizatorzy Rzeszowskiego Weekendu Fotografii poinformowali kilka dni temu, że wystawa nie może zostać pokazana w Galerii Miejskiej Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie z "powodu zawartych treści politycznych".

"Bardzo poważnie zastanawialiśmy się, co z tym zrobić. Mogliśmy schować do szuflady i zapomnieć, jednak mimo wszystko uważamy że nie można reagować obojętnością na tego rodzaju decyzje" - czytamy na profilu Rzeszowskiego Weekendu Fotografii. "Fotografia, którą konsekwentnie pokazujemy w naszym mieście przez ostatnich kilka lat, to nie polityka. Nigdy nią nie była i nigdy nie opowiadała się po żadnej ze stron. Niezależnie od kadrów bądź treści, które pokazuje. A w tym konkretnym przypadku fotografia autorstwa Chrisa Niedenthala to reporterski obraz otaczającej nas wszystkich rzeczywistości. Niczego nie narzuca, dając całkowitą swobodę do wyrobienia sobie własnego zdania" - piszą organizatorzy.

"Chcieliśmy pokazać bardzo dobre zdjęcia reporterskie Chrisa Niedenthala, kontekstu politycznego nie braliśmy pod uwagę. Dla nas liczyła się wartość artystyczna i nazwisko autora, który chciał przyjechać do Rzeszowa" - powiedział "Gazecie Wyborczej" Mariusz Guzek, współorganizator Rzeszowskiego Weekendu Fotografii.

Niedenthal: nawet w latach 80. nie byłem cenzurowany

"Żyjemy w czasach, kiedy wszystko jest w gruncie rzeczy polityczne, tym bardziej przy obecnym rządzie. Tak więc owszem, fotografując to, co się działo w Polsce przez te ostatnie 5 lat, dokumentowałem nasze życie polityczne. Na mojej wystawie są fotografie demonstracji i protestów pod Sądem Najwyższym, Sejmem, Pałacem Prezydenckim, ale są też fotografie z Marszu Równości, z festiwalu Pol'and'Rock Owsiaka, wiecu wyborczego Andrzeja Dudy, plus różne zdjęcia z czasów pandemii" - informuje Chris Niedenthal.

"Najdziwniejsze z tego wszystkiego jest to, że nigdy w latach 80. nie byłem ocenzurowany. Dopiero teraz, w roku 2020 dopadł mnie ten wątpliwy zaszczyt" - dodaje.

Rzeszowska "GW" poinformowała, że wystawę zdjęć Chrisa Niedenthala zorganizuje Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa. Wystawa będzie prezentowana od 18 listopada do 31 grudnia.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(JSX, 21.10.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.