Dział: INTERNET

Dodano: Październik 19, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Akcje Allegro.eu coraz droższe z powodu zagranicznego popytu i pandemii

Allegro należy do funduszy inwestycyjnych: Cinven, Permira i Mid Europa. To one w ramach oferty publicznej pozbyły się części swoich pakietów. Udziały spieniężyła też kadra kierownicza spółki (fot. Piotr Molecki/East News)

Już o 89 proc. wzrosła cena akcji Allegro.eu SA od ceny z oferty publicznej. Pierwszy tydzień notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie spółka zamknęła kursem 81,45 zł. To oznacza, że jej kapitalizacja wzrosła w tydzień o 10,5 mld zł - do 83,3 mld zł.

Szwajcarski bank UBS wydał dla swoich klientów pierwszą rekomendację dla akcji Allegro i wycenił je na 80 zł, a więc niewiele mniej niż kosztowały w piątek, ale więcej od poniedziałkowej ceny z debiutu (70 zł). A już pierwszego dnia notowań rynek wycenił operatora platformy e-commerce kilkakrotnie drożej od innych największych firm na GPW.

- Powodem tak wysokiej ceny Allegro może być tak zwana pozytywna selekcja związana z tym, że nie mamy na GPW dużo spółek nowej ekonomii. Tak więc te dobre zyskują większą uwagę inwestorów - komentuje Konrad Księżopolski, executive director i head of CEE equity research w Haitong Bank.

Duży popyt na akcje Allegro wynika też z faktu, że systematycznie wchodzą one do najważniejszych indeksów giełdowych. - Większość funduszy kupiło mniej Allegro, niż będzie go w indeksach. Tym samym fundusze starają się doważyć ten walor do poziomu indeksów - mówi Łukasz Wachełko, analityk Wood & Company zajmujący się spółkami konsumenckimi. 

Po sesji z 14 października Allegro zastąpiło mBank w indeksie WIG 20 (największe spółki GPW). W trybie nadzwyczajnym wejdzie też w najbliższych dnia do indeksów zagranicznych. 19 października zasilili londyńskie FTSE, a tydzień później amerykańskie MSCI. Tylko z tego powodu Dom Maklerski Trigon szacuje popyt zagranicznych inwestorów na ok. 23 mln akcji.

Łukasz Wachełko zwraca jeszcze uwagę na obecną sytuację sprzyjającą biznesowi Allegro. - Przez ostatnie dwa tygodnie mieliśmy duży wzrost nowych zakażeń koronawirusem. W wyniku tego można oczekiwać, że tak jak było podczas wiosennego lock-downu, ludzie znów będą kupowali więcej w internecie niż w tradycyjnych sklepach. Pandemia pokazała, że przychody e-commerce korelują z przyrostem zakażeń - analizuje Wachełko. 

Allegro.eu prowadzi internetową platformę do handlu Allegro.pl i porównywarkę cen Ceneo.pl. Zysk netto spółki w pierwszym półroczu 2020 roku wyniósł 289,7 mln zł. Wynik EBITDA to 788,6 mln zł, a skonsolidowane przychody ze sprzedaży - 1,77 mld zł. Allegro zatrudnia ok. 2,4 tys. osób.

(GK, BAE, 19.10.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.