Dział: PRASA

Dodano: Październik 09, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sąd: Urban nie obraził uczuć religijnych

Wydawany przez Urbana tygodnik umieścił wizerunek Chrystusa na znaku drogowym jako ilustrację do tekstu "Bóg umiera ze starości" (screen YouTube/Tygodnik Nie)

Sąd Rejonowy w Warszawie uniewinnił w czwartek Jerzego Urbana, redaktora naczelnego tygodnika "Nie" (Urma), oskarżonego o obrazę uczuć religijnych.

W uzasadnieniu sąd podkreślił, że chociaż ekspresja artystyczna wyrażana m.in. w formie filmów, obrazów czy karykatury wywołuje kontrowersje, to "nie każde zachowanie naruszające standardy kultury i obyczajów może być traktowane jako znieważające".

Sprawa dotyczy pierwszej strony tygodnika "Nie", na której w sierpniu 2012 roku znalazł się wizerunek Chrystusa na znaku drogowym jako ilustracja do tekstu "Bóg umiera ze starości" o malejącej na świecie liczbie wyznawców chrześcijaństwa.

Press

Oskarżenie wniosła do sądu warszawska prokuratura na wniosek sześciu osób, które poczuły się dotknięte ilustracją. W maju 2014 roku rozpoczął się proces przeciwko Jerzemu Urbanowi oskarżonemu o obrazę uczuć religijnych. Teraz warszawski sąd rejonowy ponownie rozpatrywał sprawę Urbana, którego w 2018 roku uznał za winnego i skazał na grzywnę 120 tys. zł. W 2019 roku uchylono wyrok i skierowano sprawę do ponownego rozpatrzenia. Wyrok z 8 października nie jest prawomocny.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(IKO, 09.10.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.