Temat: na weekend

Dział: KSIążKI

Dodano: Wrzesień 25, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Osobisty przewodnik po Pradze

Press

Mariusz Szczygieł, fotografie Filip Springer

Dowody na Istnienie

Warszawa 2020

„Każdy po wyjściu z pociągu na Praha Hlavní nádraží może od razu dostarczyć sobie małą dawkę niemoralności. (…) Na końcu alejki prowadzącej na przystanki tramwajowe stoi pomnik dwóch pedałów” – rozpoczyna swoją opowieść o czeskiej stolicy Mariusz Szczygieł. Przewodnik, zgodnie z tytułem, jest osobisty. Autor poleca swoje ulubione miejsca, nieoczywiste z perspektywy zwykłego turysty, wciągająco i zabawnie opowiadając ich historię.

Książka nie tylko oprowadza po Pradze. Obnaża również przywary prażan, pokazuje ich kulturę, sposób na życie, charakter społeczeństwa. Najważniejszy w „Przewodniku”, podobnie jak dla jego bohaterów, jest humor, bo – jak zwraca uwagę autor – przytaczając fragment czeskiego „Poradnika ksenofoba”: „Nie ma pewności, czy Czecha obrazi stwierdzenie, że brzydko pachnie, jest leniwy, a jego matka była prostytutką. Ale jest pewne, że obrazi go oskarżenie o brak poczucia humoru. Może to się skończyć bijatyką lub wylaniem kufla piwa na głowę”.

Humorystycznie u Szczygła jest o ludziach, miejscach, architekturze, kulturze, historii, a także o jedzeniu. Bywa też intymnie i sentymentalnie. Autor podąża śladami Hrabala, Kafki czy Haška. Całości dopełniają znakomicie ilustrujące książkę zdjęcia autorstwa Filipa Springera. Po tej pozycji Praga, nawet często odwiedzana w przeszłości, staje się ponownie wymarzonym kierunkiem. Zwłaszcza po koronawirusie.

(WM, 25.09.2020)

Pozostałe tematy weekendowe

Zostań na YouTubie
Prezes i spółki. Imperium Jarosława Kaczyńskiego
Kina potrzebują hitów jak kroplówki
* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.