Dział: TELEWIZJA

Dodano: Wrzesień 25, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sąd: TVP ma udostępnić informację o kosztach produkcji "Inwazji"

Protest przeciwko nienawiści wobec osób LGBT (fot. Jakub Kamiński/ East News)

W wyniku skargi Kampanii Przeciw Homofobii Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił w czwartek decyzję TVP o odmowie udostępnienia informacji o kosztach produkcji reportażu "Inwazja". TVP może się odwołać do sądu wyższej instancji.

Zdaniem KPH materiał "Inwazja" jest skrajnie homofobiczny i dyskryminacyjny, niezgodny z zasadami etyki TVP. Organizacja zauważa, że skoro materiał jest finansowany ze środków publicznych, więc także przez osoby LGBT, w które uderza, to powinny one wiedzieć, w jaki sposób wydatkowane są ich świadczenia na misję publiczną.

– Sąd stwierdził, że spółka musi wykazać, iż informacja ma walor konkurencyjny i inne podmioty mogłyby zyskać, mając do niej dostęp. A TVP nie wykazała żadnych racji, które przemawiają za utajnieniem kosztów produkcji "Inwazji" – informuje "Presserwis" radca prawny Jakub Turski, który reprezentował w sądzie KPH.

- Wyrok jest dla nas satysfakcjonujący. Mamy nadzieję, że TVP niezwłocznie udostępni informację o kosztach produkcji "Inwazji". Chcemy, aby osoby LGBT mogły dowiedzieć się, w jaki sposób z ich pieniędzy realizowana jest przez TVP misja publiczna – dodaje.

Centrum Informacji TVP poinformowało "Presserwis", że "po otrzymaniu uzasadnienia wyroku Telewizja Polska zdecyduje o ewentualnym wnoszeniu skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego".

W sprawie reportażu interweniował w listopadzie również Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. W wystąpieniu do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji napisał, że: "Materiał nie tylko powiela stereotypy i potęguje społeczną nienawiść wobec osób LGBT, ale też manipuluje faktami".

W czerwcu tego roku Sąd Okręgowy w Warszawie wydał postanowienie o zabezpieczeniu, w którym nakazał TVP usunąć program "Inwazja" z Youtube’a. TVP do tego się dostosowała. Sąd zakazał też rozpowszechniania reportażu w całości lub fragmentów w jakiejkolwiek formie przez rok. Wczoraj fragmenty nadal jednak były dostępne na stronach internetowych TVP. 

"Inwazja" miała premierę w Telewizji Polskiej w październiku 2019 roku.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(BAE, 25.09.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.