Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 22, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dziennikarstwo wyjaśniające doskonale sprawdza się w relacjonowaniu pandemii

"Explanatory journalism to szeroki kontekst, eksperckość i przystępność materiału" - opowiadała uczestnikom webinarium redaktor naczelna serwisu Medonet Anna Zimny-Zając

Około 30 osób uczestniczyło w webinarium "Know-how zdrowie i medycyna" zorganizowanym przez "Press". Podczas wczorajszego szkolenia doświadczeni dziennikarze oraz eksperci dzielili się wiedzą na temat pandemii i uzależnień.

- Jesteśmy w sali reanimacyjnej, krew się leje, strzelają do pacjentów i nie mamy pojęcia, kto przeżyje - opisywała obrazowo faktyczny stan polskiej ochrony zdrowia w czasie pandemii Karolina Kowalska, dziennikarka działu prawa w "Rzeczpospolitej", która specjalizuje się w systemie zdrowia. - Tysiące Polaków zostało pozbawionych podstawowej opieki zdrowotnej, podczas lockdownu nie wykonano zaplanowanych operacji, m.in. kardiologii interwencyjnej, które mają zapobiegać zawałom, nie wykonywano okresowych badań w kierunku wykrywania nowotworów, jak i wielu innych. To wszystko doprowadziło albo doprowadzi do śmierci wielu ludzi - kontynuowała Kowalska. Uczestnikom webinarium opowiedziała także, gdzie szuka informacji i z kim rozmawia, aby poznać rzeczywisty stan polskiej ochrony zdrowia, a nie ten rysowany przez rząd.

Redaktor naczelna Medonet Anna Zimny-Zając opowiadała o wyzwaniach i niebezpieczeństwach związanych z relacjonowaniem pandemii w mediach, a szczególnie w internecie. Wśród zagrożeń wymieniła: szybko zmieniającą się sytuację; ogromną ilość danych i nowych badań naukowych oraz doniesień prasowych - często sprzecznych; fake newsy. - W relacjonowaniu pandemii świetnie sprawdza się explanatory journalism, czyli dziennikarstwo wyjaśniające, które wywodzi się z mediów drukowanych. Polega na tym, że pokazujemy dane zjawisko bardzo szeroko, ze zrozumieniem problemu i konsekwencji. Treść musi być potwierdzona przez różnych ekspertów, musi mieć autora i musi być zrozumiała dla każdego - opowiadała Zimny-Zając.

- Kraje europejskie traktują zdrowie jako wartość nadrzędną, przez co dominującym w nich systemem jest solidaryzm społeczny i dostęp do publicznej opieki zdrowotnej - mówiła Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med. Przedstawiła ona różne rozwiązania w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych stosowane w krajach europejskich i propozycje zastosowania ich w Polsce. - Istotne wydaje się wprowadzanie zmian na polskim rynku małymi krokami i przy silnym udziale regulatora - przekonywała Rulkiewicz.

W drugiej części szkolenia online rozmawiano o uzależnieniach. Były dziennikarz sportowy "Piłki Nożnej" Szymon Bartnicki opowiedział o swoich zmaganiach z hazardem (przez lata obstawiał u bukmachera) i o tym, jak teraz pomaga innym uporać się z tym problemem. Z kolei prof. dr hab. n. med. Bartosz Łoza, psychiatra i psychoterapeuta, kierownik Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pokazał, że uzależnić się można prawie od wszystkiego. - Numerem jeden uzależnień biochemicznych i behawioralnych w USA, wartym 300 mld dol., jest praca. A Polacy stali się najbardziej pracowitym narodem Europy. Nasi politycy są dumni, a my zapracowujemy się na śmierć - mówił prof. Łoza.

Podsumowaniem szkolenia było wystąpienia lekarza Łukasza Durajskiego, autora bloga i kanałów w mediach społecznościowych Doktorek Radzi, prowadzącego program „Pogromcy medycznych mitów” w TVN Style. - Niestety dziennikarze w swoich przekazach dotyczących pandemii mylą zwykłe przeziębienie z groźną chorobą śmiertelną, jaką jest grypa. Przypięli do tej ostatniej epitet "zwykła" i czytelnicy żyją w przekonaniu, że grypą nie trzeba się już martwić. Grypa i przeziębienie to dwa zupełnie inne patogeny, inne wirusy, inne choroby - przypominał Durajski, który jest członkiem Krajowego Komitetu Weryfikacyjnego ds. Eliminacji Odry i Różyczki. Podpowiedział on też dziennikarzom, jak szybko konkretnymi argumentami można obalić mity opowiadane przez pseudolekarzy w mediach społecznościowych, także te dotyczące pandemii. Przestrzegał też przed tzw. noktorami, czyli osobami, którym brakuje wykształcenia medycznego, ale zachowują się jakby byli doktorami.

Partnerem wydarzenia była Grupa Lux Med.

(GK, 22.09.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.