Dział: RADIO

Dodano: Wrzesień 08, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Członkowie rady programowej Polskiego Radia piszą do Glińskiego, KRRiT i RMN

Zdaniem autorów listu kryzys zarządzanego przez Agnieszkę Kamińską radia wyraża się "spadkiem słuchalności głównych anten, pogarszającym się wizerunkiem, decyzjami budzącymi sprzeciw opinii publicznej" (fot. Piotr Molecki/East News)

Zarządzanie programem Polskiego Radia pod kierownictwem prezes Agnieszki Kamińskiej prowadzi do narastającego kryzysu spółki - twierdzi czworo członków rady programowej Polskiego Radia. Napisali w tej sprawie do wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Rady Mediów Narodowych.

Pod listem podpisali się: wiceprzewodniczący rady Janina Jankowska i Jan Ordyński oraz Renata Butryn i Joanna Scheuring-Wielgus.

Ich zdaniem wspomniany kryzys wyraża się "spadkiem słuchalności głównych anten, pogarszającym się wizerunkiem, decyzjami budzącymi sprzeciw opinii publicznej". Członkowie rady programowej piszą, że w ostatnich miesiącach przejawiało się to przede wszystkim ośmiomiesięcznym wakatem na stanowisku redaktora naczelnego Studia Reportażu i Dokumentu oraz usunięciem ze stanowiska szefa Trójki Kuby Strzyczkowskiego.

"Jego nominacja załagodziła konflikt, który poruszył opinię publiczną, parlamentarzystów i polityków różnych opcji. Pojawiła się szansa dla Trójki. Niestety nie dano dyrektorowi Strzyczkowskiemu czasu nawet na prezentację i realizację gotowej już nowej koncepcji programowej Trójki" - napisali w liście. "Ponieważ rada programowa na spotkaniu z dyrektorem Strzyczkowskim wyraziła pełne poparcie dla zaprezentowanych przez niego założeń nowego programu, jesteśmy zaskoczeni, że gdy ta koncepcja powstała, nie dane nam było się z nią zapoznać" - czytamy dalej.

Jak napisali autorzy listu, byłoby dobrze, gdyby "dla rozpoznania sytuacji kryzysowych w Polskim Radiu struktury państwowo-decyzyjne, w których gestii znajduje się troska o media publiczne, korzystały także z wiedzy obecnej rady programowej Polskiego Radia".

Przypominają, że pod koniec maja rada programowa w oświadczeniu jednomyślnie wyraziła "głęboki niepokój obserwując sytuację programową, organizacyjną i wizerunkową Polskiego Radia". "Z wielkim żalem przyjęła też wówczas odejście z anten tak licznej grupy dziennikarzy i twórców, których audycje od lat cieszyły się uznaniem słuchaczy" - przypomniano.

"Pisząc nasz list, liczymy na decyzje zapewniające powrót do standardów, które powinny obowiązywać w tak ważnej instytucji kultury, jaką jest Polskie Radio" - kończą Renata Butryn, Janina Jankowska, Joanna Scheuring-Wielgus, Jan Ordyński.

(KOZ, 08.09.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.