Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Wrzesień 03, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

UOKiK bierze pod lupę Allegro

Oczekiwane wejście Allegro na GPW będzie największym debiutem od lat (fot. materiały prasowe)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie Allegro, w ramach którego ma prześwietlić zasady współpracy platformy ze sprzedawcami. UOKiK przyjrzy się m.in. warunkom pobierania i zwrotu opłat oraz ich wysokości.

Urząd podał, że powodem wszczęcia postępowania były wpływające skargi. „Chcemy ustalić, czy Allegro czerpie nieuzasadnione korzyści kosztem sprzedawców profesjonalnych i incydentalnych. W tym celu w szczególności przyjrzymy się warunkom pobierania i zwrotu opłat, a także zasadom ustalania ich wysokości. Sprawdzamy również regulamin od strony konsumenckiej – chcemy ustalić, czy stosowane są klauzule niedozwolone” – informuje Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Zgodnie z nowymi zasadami Allegro prowizją od sprzedaży objęta jest cała transakcja: cena oraz koszty przesyłki opłacone przez kupującego. Zmiany te spowodowały wzrost pobieranych przez Allegro prowizji.

„Dociera do nas wiele skarg ze strony przedsiębiorców na zmieniony mechanizm opłat pobieranych przez Allegro. Pojawiły się nawet sugestie, iż mechanizm ten może służyć podwyższeniu wyceny spółki przed jej wejściem na giełdę. Zweryfikujemy, czy mechanizm opłat stosowany przez Allegro, który jest największym przedsiębiorcą segmentu e-commerce w Polsce, nie narusza prawa konkurencji” – zapowiada Chróstny. Urząd ma przeanalizować również zasady funkcjonowania usługi Allegro Smart.

Allegro zapewniło w oświadczeniu, że prawa konsumentów i ochrony konkurencji traktuje poważnie oraz zadeklarowało współpracę z UOKiK. "Powodzenie naszej firmy zależy w dużej mierze od powodzenia przedsiębiorców, którzy sprzedają na naszej platformie oraz od zadowolenia klientów. Zmiany w naszych regulaminach, zwłaszcza dotyczące zmian opłat, czy wprowadzenia nowych programów - takich jak Allegro Smart! - są poprzedzone wnikliwą analizą całego otoczenia biznesowego. A ich celem jest zawsze budowanie sprawiedliwego ekosystemu dla konsumentów, sprzedawców i platformy Allegro" - oświadczyła firma.

Reuters informował niedawno, że Allegro może wejść na warszawską giełdę jeszcze we wrześniu. Byłby to największy debiut na GPW od lat. Wartość oferty publicznej może wynieść nawet 3 mld dolarów.

Postępowania wyjaśniające są wszczynane, gdy UOKiK podejrzewa, że mogło dojść do naruszenia reguł konkurencji. Są one prowadzone w sprawie, a nie przeciwko konkretnym podmiotom. Mogą zakończyć się wszczęciem postępowania antymonopolowego w sprawie praktyk ograniczających konkurencję.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(RAQ, 03.09.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.