Dział: TELEWIZJA

Dodano: Wrzesień 01, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

UOKiK, a nie KE zdecyduje o platformie Cyfrowego Polsatu i TVN Discovery

O przyszłości wspólnej platformy streamingowej Cyfrowego Polsatu i TVN Discovery zdecyduje UOKiK (fot. Pixabay.com)

Komisja Europejska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) prawo do podjęcia decyzji w sprawie utworzenia przez Cyfrowy Polsat i TVN Discovery wspólnej platformy VoD.

W lipcu TVN Discovery i Cyfrowy Polsat wystąpiły do Komisji Europejskiej (KE) o zgodę na utworzenie spółki joint venture, która uruchomi wspólną platformę wideo. Ze względu na ewentualne naruszenie zasad konkurencji spółki muszą otrzymać zgodę na realizację projektu od regulatora rynku. Przy wspólnych projektach dotyczących dużych podmiotów – roczne łączne wpływy Polsatu i TVN przekraczają 2,5 mld euro – decyzję o wydaniu zgody na utworzenie wspólnego projektu podejmuje KE, a nie krajowi regulatorzy. Jednak UOKiK zwrócił się do Komisji o przekazanie sprawy jemu.

"Polski organ poprosił Komisję o przekazanie mu do oceny zaproponowanej koncentracji. Uważa, że transakcja ta może w istotny sposób wpływać na konkurencję na rynkach produkcji i licencjonowania treści audiowizualnych, dostawy kanałów telewizyjnych, detalicznej dostawy usług telewizyjnych oraz sprzedaży offline i online przestrzeni reklamowej w Polsce, które to usługi spełniają wszelkie cechy odrębnych rynków" – napisała w komunikacie KE.

Komisja stwierdziła, że polski UOKiK jest najlepiej przygotowany do oceny skutków transakcji w Polsce i przekazał mu sprawę dotyczącą wspólnej platformy VoD.

– Co do zasady nie spekulujemy na temat zakończeń postępowań – odpowiedziała rzeczniczka UOKiK zapytana o to, kiedy można spodziewać się decyzji w sprawie. 

W październiku 2019 roku Discovery i Cyfrowy Polsat podpisały umowę joint venture dotyczącą utworzenia wspólnej platformy streamingowej OTT dostępnej na rynku polskim oraz na rynkach międzynarodowych. W ofercie platformy mają znaleźć się lokalne produkcje TVN i Polsatu, kontent zakupiony u zewnętrznych producentów, a także produkcje własne realizowane przez nowy podmiot.

(BAE, 01.09.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.