Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Sierpień 20, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

UPC po decyzji UOKiK zmieni praktyki stosowane podczas sprzedaży usług

Podstawą do wszczęcia przez UOKiK postępowania były sygnały od klientów operatora (fot. Brett Sayles/Pexels.com)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zobowiązał operatora kablowego UPC Polska do zmiany praktyk stosowanych podczas sprzedaży usług przez telefon lub stronę internetową.

UOKiK poinformował, że podstawą do wszczęcia postępowania były sygnały od klientów operatora, które wskazywały na nieprawidłowości. 

Urząd zakwestionował m.in. nieudzielanie klientom podczas rozmów telefonicznych informacji o możliwości rezygnacji z umowy w ciągu 14 dni (to obowiązek sprzedawcy) oraz uznawanie, że klient podczas rozmowy telefonicznej skutecznie zmienił warunki umowy, mimo że nie potwierdził tego UPC na papierze lub innym trwałym nośniku. UOKiK przypomina, że prawo wymaga, aby po rozmowie z konsultantem operator wysłał klientowi potwierdzenie warunków omówionych podczas rozmowy, a klient udzielił na to odpowiedzi. Jej brak - jak informuje Urząd - oznacza, że nie doszło do zmiany umowy.

Jak podał UOKiK, UPC zmieni kwestionowane praktyki. Aby doszło do zawarcia lub zmiany umowy, której warunki ustalono podczas rozmowy telefonicznej, klienci będą musieli wyraźnie potwierdzić taką chęć po otrzymaniu od spółki potwierdzenia nowych warunków. Klienci będą też informowani o możliwości skorzystania z prawa do odstąpienia od umowy.

Operator zaproponuje różne usługi osobom, które od 25 grudnia 2014 roku składały reklamacje  na praktyki zakwestionowane teraz przez UOKiK. Osoby, które kontynuują umowę, będą mogły przykładowo: aktywować określoną ofertę telefonii mobilnej świadczonej przez UPC Polska lub podwyższyć parametry dostępu do internetu albo korzystać ze wskazanego kanału sportowego. Usługi te będą świadczone nieodpłatnie na dwa lub trzy okresy rozliczeniowe. Osoby, które nie są już abonentami spółki, będą mogły otrzymać 20 lub 30 zł albo zawrzeć nową umowę na korzystniejszych warunkach finansowych, obowiązującą przez dwa lub trzy miesiące.

(KOZ, 20.08.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.