Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 27, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Tygodnik "Fakty i Mity" w tym tygodniu ukaże się po raz ostatni

Ukaże się jeszcze tylko jeden numer tygodnika "Fakty i Mity"

31 lipca pojawi się ostatnie wydanie tygodnika "Fakty i Mity" (Błaja News). Wydawca decyzję o zamknięciu tytułu obecnego na rynku od ponad 20 lat tłumaczy problemami finansowymi.

O zakończeniu wydawania tygodnika określającego się jako antyklerykalny poinformowano na facebookowym profilu tytułu. "Z przyczyn od nas niezależnych (wielomiesięczny brak regulowania płatności przez jednego kolportera, wierzytelność drugiego), nie jesteśmy w stanie dalej finansować »Faktów i Mitów«. Tytuł został wystawiony na sprzedaż, więc być może znajdzie się ktoś, kto zechce kontynuować dzieło, które rozpoczęliśmy przed 20 laty" - napisano.

- To dla nas nie jest zła wiadomość, bo jak konkurencja pada, to zwykle jest lepiej – komentuje wicenaczelny tygodnika "NIE" Przemysław Ćwikliński. - Ale upadek niezależnej gazety, a taką były "Fakty i Mity", to nie jest dobra informacja, choć historyczna konieczność: papier musi paść. Właściciel doszedł do wniosku, że nie ma co dalej wydawać gazety. Myślę, że nałożyło się na to kilka czynników, ale nie było wśród nich czynnika politycznego – zaznacza Ćwikliński.

Pod koniec czerwca z tygodnikiem rozstał się redaktor naczelny Dariusz Cychol. "Bardzo proszę by nie łączyć mnie z działalnością »Faktów i Mitów« po dniu 30 czerwca br. Zakończyłem współpracę z »FiM«; i już. Nie interesuje mnie co się dzieje i dziać będzie w piśmie (ruchy personalne, ploteczki, itp.). Nie chcę tracić czasu na analizy czegoś, co może być nieracjonalne" - napisał na Facebooku. Naczelnym tygodnika był od początku 2018 roku.

Twórcą i pierwszym redaktorem naczelnym "FiM" był Roman K., były duchowny rzymskokatolicki i były poseł Ruchu Palikota. W 2019 roku został skazany na 10 lat więzienia za podżeganie do zabójstwa żony, wyrządzenie spółce Błaja News szkody w kwocie 1,2 mln zł, wyłudzenie odszkodowania i nielegalne posiadanie broni palnej. Po jego aresztowaniu w 2016 roku część zespołu odeszła z tytułu i założyła "Tygodnik Faktycznie" (ukazywał się do listopada 2017 roku).

"Fakty i Mity" na rynku pojawiły się w marcu 2000 roku. Tygodnik nie jest już zarejestrowany w Związku Kontroli Dystrybucji Prasy. Według danych wydawcy średnia sprzedaż w 2019 roku wynosiła ok. 25,4 tys. egz.

W 2019 roku przychody ze sprzedaży spółki Błaja News wyniosły 3,03 mln zł (spadek o 8,48 proc. w porównaniu z 2018 rokiem), a strata netto - 272,36 tys. zł (rok wcześniej było to 12,45 tys. zł). Koszty wynagrodzeń wyniosły 1,27 mln zł (943,76 tys. zł na umowy dla współpracowników, 324,12 tys. zł na pensje dla etatowych pracowników). W 2019 roku spółka zatrudniała na etatach przeciętnie sześciu pracowników.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(JSX, 27.07.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.