Dział: RADIO

Dodano: Lipiec 27, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

RPO zaniepokojony ograniczaniem wolności wypowiedzi w Polskim Radiu

Prezeska Agnieszka Kamińska zdecydowała, że jedynie zarząd może udzielić zgody pracownikom Polskiego Radia na wypowiadanie się w mediach (screen: YouTube.com/Telewizja Republika)

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do prezeski Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej o zmianę zarządzenia zakazującego dziennikarzom i pracownikom rozgłośni udzielania wypowiedzi mediom bez uzgodnienia z rzecznikiem prasowym.

W imieniu Adama Bodnara pismo skierowane do Agnieszki Kamińskiej podpisała Hanna Machińska, zastępczyni RPO. „Wprowadzone zarządzenie budzi zaniepokojenie RPO w związku z jego potencjalną niezgodnością z obowiązującymi konstytucyjnymi i europejskimi standardami wolności wypowiedzi dziennikarzy i pracowników” - napisano. Prezesce Polskiego Radia przypomniano konstytucyjne i międzynarodowe standardy realizowania misji publicznej oraz poszanowania swobody wypowiedzi w mediach publicznych. „Jej ważnym elementem jest obowiązek prezentowania treści o pluralistycznym charakterze” - podkreślono.

„Zwracam się do Pani Prezes o zmianę wskazanego zarządzenia w sposób gwarantujący pracownikom ochronę ich konstytucyjnie gwarantowanej wolności wypowiedzi” - zakończyła Machińska.

⇒ Przeczytaj też: HFPC: zakazy w PR to niedopuszczalne ograniczenie swobody wypowiedzi

Jak informowaliśmy w "Presserwisie", prezeska Polskiego Radia Agnieszka Kamińska zdecydowała, że jedynie zarząd może udzielić zgody pracownikom na wypowiadanie się w mediach. Mają również zgłaszać próbę "nawiązania kontaktu przez przedstawiciela mediów".

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(PAZ, 27.07.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.