Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 24, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP: p.o. prezesa Jacek Kurski. Rada Mediów Narodowych: chcemy wyjaśnień

"Pełnienie obowiązków Prezesa Zarządu TVP zostało powierzone Panu Jackowi Kurskiemu” - napisano w komunikacie TVP (fot. Piotr Molecki/East News)

Jacek Kurski będzie p.o. prezesem TVP - poinformował nadawca w komunikacie. Jednak Rada Mediów Narodowych, która miała się w piątek zająć wyborem nowego prezesa telewizji, nie wie, na jakiej podstawie TVP powierzyła stanowisko Kurskiemu i chce wyjaśnień od zarządu telewizji. 

Centrum Informacji TVP opublikowało komunikat przed rozpoczęciem planowanego na godz. 14 posiedzenia RMN.  „W związku z rozpoczynającym się w dniu 27 lipca urlopem p.o. Prezesa Zarządu TVP Pana Macieja Łopińskiego oraz złożeniem przez niego rezygnacji z czasowego pełnienia obowiązków Prezesa Zarządu z dniem 7 sierpnia, pełnienie obowiązków Prezesa Zarządu TVP zostało powierzone Panu Jackowi Kurskiemu” - napisano w komunikacie.

Przewodniczący rady Krzysztof Czabański w trakcie piątkowego posiedzenia poinformował, że wycofuje punkt dotyczący wyboru prezesa TVP, ponieważ nie zgłoszono żadnego kandydata.

Juliusz Braun z RMN w trakcie posiedzenia zapytał przewodniczącego Krzysztofa Czabańskiego o  treść komunikatu TVP. Jak poinformował „Presserwis” Braun, Czabański odpowiedział: „nie wiemy, co to znaczy, że Jackowi Kurskiemu »zostało powierzone« pełnienie obowiązków ani przez kogo obowiązki zostały powierzone”.

 - Przedstawiłem stanowisko, że prawo nie przewiduje sytuacji, jaka zgodnie z anonimowym komunikatem umieszczonym na stronie internetowej TVP  powstała w zarządzie TVP - podkreśla Braun.

Jak wyjaśnił,  w przypadku wakatu w zarządzie rada nadzorcza może oddelegować do pełnienia funkcji tylko kogoś z grona członków rady nadzorczej. Pełniącym obowiązki prezesa jest więc do 7 sierpnia Maciej Łopiński. - Prezes udając się na urlop, powinien wskazać tego członka zarządu, który go zastępuje, ale nie „pełni obowiązki prezesa” - zaznacza Braun. W jego interpretacji, gdy 7 sierpnia Łopiński po urlopie powróci do rady nadzorczej i zwolni funkcję prezesa zarządu w zarządzie, powstanie wakat, a powierzenie zastępstwa wygaśnie.

- Taka interpretacja zyskała poparcie wszystkich pozostałych członków RMN. Przewodniczący Czabański pilnie zwróci się do zarządu TVP o wyjaśnienia - poinformował Braun.

Większość RMN odrzuciła wnioski o rozpatrzenie wniosku o odwołanie Agnieszki Kamińskiej z funkcji prezesa zarządu Polskiego Radia i Wojciecha Surmacza z funkcji prezesa PAP.

RMN podjęła decyzję, że  Piotr Ostrowski nadal będzie prezesem Polskiego Radia Koszalin. Do rady nadzorczej Polskiego Radia powołano Magdalenę Niegierewicz, Grzegorza Kłoczko i Janusza Niedzielę.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(PAZ, 24.07.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.