Dział: RADIO

Dodano: Lipiec 13, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Start Radia Nowy Świat zebrał 450 tys. słuchaczy

Na razie radia można słuchać tylko na żywo w internecie, w planach są m.in. podcasty (fot. Jakub Kamiński/East News)

Radio Nowy Świat, mimo problemów technicznych, zgromadziło 450 tys. słuchaczy w dniu debiutu – wynika z szacunków rozgłośni internetowej. Z kolei Wirtualna Polska poinformowała, że piątkowa słuchalność RNŚ to najlepszy wynik pojedynczej stacji w historii platformy Open FM.

W niedzielę wieczorem na profilu na Facebooku radia podano, że na wszystkich platformach łącznie stacji słuchało ponad 450 tys. unikalnych użytkowników. "Zdajemy sobie sprawę z tego, że część słuchaczy migrowała w związku z problemami technicznymi, jednak nawet po uwzględnieniu tego zjawiska, statystyki wprawiają nas w osłupienie" - dodano.

Część słuchaczy w piątek zwracała uwagę na problemy z odsłuchem, radio informowało, że z powodu dużego zainteresowania przeciążone były serwery stacji.

- Obecnie skupiamy się dotarciu do jak największej grupy ludzi poprzez rozszerzenie swojej działalności na tzw. agregatorach stacji internetowych. To są platformy współpracujące z wieloma urządzeniami, które mają nasi słuchacze. Teraz naszym głównym celem jest, żeby pojawić się w jak największej liczbie tego typu miejsc - mówi Patrycja Macjon, udziałowczyni spółki Ratujmy Trójkę (nadawca RNŚ).

Pierwszą audycję "Poranna Manna" poprowadził Wojciech Mann, w której jako gość pojawił się Piotr Bukartyk. - W końcu mam wszystko, czego brakowało mi w Trójce. Jesteśmy uśmiechnięci, a tam już od dawna tak nie było - opowiada Bukartyk. - Występ wiązał się z tremą większą niż zwykle. Opanowanie wzruszenia było trudne. Jestem zaszczycony zaproszeniem Wojtka, bo zostałem pierwszym gościem pierwszej audycji, pierwszego redaktora, to bardzo wiele dla mnie znaczy – dodaje. 

Radia można było słuchać m.in. na stronie Nowyswiat.online, na Patronite Audio, przez WP Pilot oraz platformę Open FM. Jak informowała WP, poranny program Manna trafił do ponad 100 tys. słuchaczy. "Według wstępnych szacunków to najlepszy wynik pojedynczej stacji w historii Open FM. W szczytowym momencie ponad 40 proc. wszystkich korzystających w piątkowy poranek z tej usługi miało włączone Radio Nowy Świat" – zaznaczył Dawid Banaś, starszy specjalista ds. PR spółki. W piątek wieczorem uruchomiono aplikację, dostępną zarówno w systemach Android i iOS. Aplikacja na iOS jest na pierwszym miejscu w sekcji rozrywka w App Store. Na razie radia można słuchać tylko na żywo w internecie, w planach są m.in. podcasty.

Radio Nowy Świat finansowane jest z pieniędzy zebranych na Patronite, jednak Macjon twierdzi, że w radiu myślą o dodatkowych źródłach finansowania. – Na ten moment na poważnie myślimy o audycjach sponsorowanych, które są nieinwazyjnym formatem dla słuchaczy – mówi Macjon. Dodaje, że reklam w Radiu Nowy Świat nie będzie. – Musielibyśmy być na skraju egzystencji, żeby się na nie zdecydować – przyznaje. 

Pierwszy dzień nadawania był wielkim świętem zarówno dla prowadzących, jak i odbiorców. Remigiusz Stachera, słuchacz stacji, twierdzi, że Radio Nowy Świat dało oddech i nadzieję, że może być inaczej. – Jak każdy słuchacz radiowej Trójki obserwujący destrukcję, jaką jej zafundowano, czekałem na ten nowy projekt. Obserwuję, słucham i czekam z niecierpliwością na młode talenty, bo to od nich zależy, jak będą wyglądać media w przyszłości – mówi Stachera. 

Z kolei Dawid Kiszycki, który – jak mówi "Presserwisowi" – jest świadomy tego, że technologia idzie do przodu i konwencjonalne metody nadawania się zmieniają, to jednak wolałby, aby radio było w eterze. – Byłoby to dla mnie wygodniejsze – tłumaczy Kiszycki. 

- Ten spokój i pewność w głosach prowadzących, ten powiew wolności - czułam się bezpiecznie, dobrze, jak kiedyś w Trójce - dodaje słuchaczka Sylwia Krzywy.

W niedzielę Mann między 10 a 13 prowadził audycję "Bez kolejki". Na początku puścił piosenkę Joe Ely'ego "Soon all your sorrows be gone" (pol. "Niedługo wszystkie twoje zmartwienia odejdą"), niebezpośrednio nawiązując do wyborów. 

W czwartek wieczorem na rozgłośnię na Patronite zebrano ponad 1,8 mln zł, w niedzielę wieczorem, w trzeci dzień działalności stacji, ta kwota osiągnęła nieco ponad 1,9 mln zł. Projekt łącznie wsparło ponad 27 tys. osób.

(BAE, JSX, 13.07.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.