Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 09, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Fotoreporterzy protestują przeciwko niewpuszczeniu do Pałacu Prezydenckiego

W Pałacu Prezydenckim w poniedziałek Andrzej Duda podpisywał projekt zmian w Konstytucji (fot. Piotr Molecki/East News)

Ponad 120 fotoreporterów podpisało się pod listem otwartym do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym zaprotestowano przeciwko niewpuszczeniu do Pałacu Prezydenckiego Damiana Burzykowskiego z "Faktu" i Dawida Żuchowicza z "Gazety Wyborczej".

"Przypominamy, że wstęp mediów do Pałacu Prezydenckiego, tak jak akredytacja na wydarzenie, nie jest narzędziem nagradzania lub karania. My, fotoreporterzy, razem pracujemy i wzajemnie się wspieramy. Oczekujemy, że nigdy więcej takie działanie Kancelarii się nie powtórzy" - napisano w liście. Podpisało się pod nim 123 fotoreporterów z wielu różnych redakcji. 

Ludmiła Mitręga, prezeska Stowarzyszenia Fotoreporterów, podkreśla, że liczba podpisów nie ma znaczenie, ważniejsza jest szybka reakcja. - To sygnał, że nie zgadzamy się na takie praktyki. Nie może być tak, że jakaś redakcja opublikuje negatywny teksty w stosunku do organizatora publicznego wydarzenia, a później odmawia się udziału jej fotografów na kolejnych spotkaniach. Taki organizator nie może sobie wybierać kogo akurat lubi a kogo nie. Ale przyznaję, że coraz częściej spotkamy się z taką sytuacją. W ten sposób fotoreporterów na swoje wydarzenia wybierała już np. NSZZ Solidarność - tłumaczy Mitręga.

W Pałacu Prezydenckim w poniedziałek Andrzej Duda podpisywał projekt zmian w Konstytucji. Jak przekazano w komunikacie, wejście do Pałacu odbywało się za okazaniem ważnej legitymacji prasowej i dowodu osobistego. "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że jednak nie wszyscy fotoreporterzy zostali wpuszczeni. Wejścia odmówiono Dawidowi Żuchowiczowi z "GW" oraz Damianowi Burzykowskiemu z "Faktu".

Także Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się w tej sprawie o wyjaśnienia do Haliny Szymańskiej, szefowej Kancelarii Prezydenta RP. RPO uznał, że niewpuszczanie fotoreporterów "to działania bez żadnego uzasadnienia na gruncie obowiązującego prawa, które mogą mieć na celu tłumienie krytyki prasowej oraz ograniczać wolność pozyskiwania i rozpowszechniania informacji".

(SK, 09.07.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.