Dział: REKLAMA

Dodano: Czerwiec 12, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wydatki na reklamę w internecie po raz pierwszy większe niż w innych mediach

Badanie AdEx Benchmark wskazuje, że rynek reklamy online wzrósł o ponad 12 proc. w porównaniu z 2018 rokiem (fot. Austin Distel/Unsplash.com)

Europejskie wydatki na reklamę online w 2019 roku pierwszy raz w historii przewyższyły sumę wydatków na reklamę w pozostałych segmentach mediowych – wynika z badania AdEx Benchmark. Wydatki wyniosły odpowiednio 64,8 i 63,7 mld euro. Autorzy analizy wskazują, że tak wysokie nakłady mogą się nie powtórzyć w tym roku.

Według badania AdEx Benchmark, przeprowadzonego przez IAB Europe, reklama online zanotowała w 2019 roku wzrost o 12,3 proc. na rynku europejskim, a jej wartość wyniosła 64,8 mld euro. Trend wzrostowy jest widoczny również w Polsce. "W 2019 r. wydatki na reklamę online wyniosły na naszym rynku prawie 5 mld zł. Oznacza to wzrost nakładów o prawie 500 mln zł względem roku wcześniejszego" – informuje Włodzimierz Schmidt, prezes zarządu IAB Polska.

Analiza AdEx Benchmark wskazuje, że reklama wideo w Europie w zeszłym roku wzrosła o 30 proc., osiągając wartość prawie 10 mld euro. Ten wzrost jest napędzany głównie przez reklamę out-stream, która zanotowała wzrost na poziomie 36 proc. Social wypracował wzrost o 25,6 proc., natomiast search, pozostając największym segmentem reklamy internetowej pod względem przychodów, wzrósł o 11,8 proc. i osiągnął wartość rynkową wynoszącą 28 mld euro. Łączne wydatki na reklamy mobilne zwiększyły się o 24,9 proc., przekraczając w 2019 roku wartość 30 mld euro, co stanowi prawie połowę wszystkich wydatków na reklamę cyfrową w Europie.

Eksperci twierdzą, że pandemia COVID-19 niewątpliwie wpłynie na tempo rozwoju rynku reklamy cyfrowej. Wstępne szacunki wskazują, że spadek wyniesie 5,5 proc. w 2020 roku. Prognozy dla innych mediów są o wiele bardziej pesymistyczne i mówią o spadku na poziomie 21,3 proc.

(BAE, 12.06.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.