Dział: INTERNET

Dodano: Czerwiec 10, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

HBO Max usuwa "Przeminęło z wiatrem", bo film "utrwala stereotypy"

HBO Max usuwa "Przeminęło z wiatrem" za niewłaściwe przedstawianie czarnej mniejszości - film, za który ciemnoskóra Hattie McDaniel dostała Oscara (screen: YouTube/Michael and Stephanie Sandberg)

Serwis HBO Max, który wystartował 27 maja, usunął z platformy słynny hollywoodzki film "Przeminęło z wiatrem". Powodem jest niekorzystne ukazywanie ludności ciemnoskórej, utrwalanie pozytywnego wizerunku niewolnictwa oraz ukazywanie w romantycznym świetle sił Konfederacji podczas Wojny Secesyjnej.

Na stanowisko HBO Max decydujący wpływ miał felieton w "The Los Angeles Times" scenarzysty, także nagrodzonego Oscarem (w roku 2013) filmu "Zniewolony", Johna Ridleya, który nakłaniał szefów platformy do takiego posunięcia.

"Przeminęło z wiatrem" powróci do serwisu, choć jeszcze nie wiadomo, kiedy to się stanie. Będzie jednak opatrzone stosownym komentarzem. - "Ten film jest produktem swoich czasów i utrwala, niestety, pewne stereotypy obecne wówczas w amerykańskim społeczeństwie. Rasizm był zły kiedyś i jest zły dziś, więc nie chcemy, by ten rodzaj narracji istniał bez jakiegokolwiek komentarza" - przekazał serwisowi Variety rzecznik prasowy HBO. - "Gdy film wróci na naszą platformę, towarzyszyć mu będzie potępiająca rasizm dyskusja o historycznym kontekście. Sam film nie zostanie zmieniony i pokażemy go w takiej formie, w jakiej został nakręcony. Gdybyśmy coś zmienili, równoważne byłoby to z przyznaniem, że takie uprzedzenia nigdy nie istniały. Jeśli mamy tworzyć sprawiedliwą przyszłość, musimy najpierw poznać i zrozumieć naszą przeszłość" - tłumaczył rzecznik.

W 1939 roku "Przeminęło z wiatrem" zdobyło dziewięć Oscarów, w tym dla najlepszego filmu. Za rolę drugoplanową została nagrodzona grająca służącą Hattie McDaniel - pierwsza i przez 62 lata jedyna ciemnoskóra aktorka, której przyznano to wyróżnienie (w 2001 r. nagrodę za rolę główną otrzymała Halle Berry).

Na fali nastrojów panujących po śmierci George'a Floyda, z BritBox, BBCiPlayer oraz Netfliksa bezpowrotnie został usunięty serial komediowy "Mała Brytania", od lat budzący kontrowersje z powodu sposobu portretowania osób niepełnosprawnych, transpłciowych i czarnoskórych. Dzień wcześniej, z podobnych powodów, Paramount Networks, skasował reality show "Cops".

(MAC, 10.06.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.