Dział: KSIążKI

Dodano: Czerwiec 12, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Moja algierska rodzina"

Press

Alice Schwarzer

przeł. Alicja Rosenau
Wydawnictwo Czarne
Wołowiec 2019

Biorąc pod uwagę, że Algieria jest największym państwem w Afryce i dziesiątym na świecie, zaskakująco mało o niej wiemy. Społeczny obraz kraju przybliża Alice Schwarzer, niemiecka dziennikarka, feministka, założycielka kultowego dwumiesięcznika „Emma". Jej przewodniczką, ale też przyjaciółką stała się dziennikarka Dżamila, z którą poznały się w 1989 roku. W „Mojej algierskiej rodzinie" poznajemy kraj właśnie z perspektywy jej kilkupokoleniowej rodziny.

To, co najciekawsze, to różne spojrzenia – starszych, pamiętających francuskich kolonizatorów, terror islamskich fundamentalistów, ale też młodszych, którzy próbują żyć inaczej, trochę według zachodnich wzorców. Rozmówcy Schwarzer przyznają, że ukształtowały ich zupełnie inne światy. Okazuje się, że linia podziału w społeczeństwie jest bardzo wyraźna, wyznacza ją bowiem stosunek do alkoholu i noszenia chust przez kobiety. Autorka koncentruje się właśnie na sytuacji kobiet, bo to one są spętane ubezwłasnowalniającym kodeksem rodzinnym. I nie o islam tu chodzi, lecz o utrzymanie za wszelką cenę status quo w patriarchalnym świecie, bo tak jest wygodniej jego męskiej części.

Ciekawostką dla polskiego czytelnika jest to, że w czterdziestomilionowym kraju wychodzi 150 gazet codziennych, chociaż jeszcze pół wieku temu większość mieszkańców nie umiała czytać. Wyjaśnienie jest bardzo proste: to efekt dużych nakładów na edukację i tego, że prawie cały rynek prasowy jest bezpośrednio lub pośrednio finansowany przez państwo.

(RAQ, 12.06.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.