Dział: TELEWIZJA

Dodano: Czerwiec 04, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Skargi na TVP za sposób informowania o przebiegu kampanii wyborczej

Część postępowań ws. skarg zostało już zakończonych (fot. Element5 Digital/Unsplash.com)

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji otrzymała 15 skarg na sposób prezentowania kampanii wyborczej w TVP.

Informacje na ten temat przekazał przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski w odpowiedzi na prośbę rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara. Szef Krajowej Rady wymienił wystąpienia, jakie otrzymał regulator od 5 lutego, czyli od dnia ogłoszenia początkowego terminu wyborów prezydenckich (planowane wówczas były na 10 maja). Wczoraj ogłoszono, że odbędą się 28 czerwca.

Do KRRiT trafiło sześć skarg przedstawicieli ugrupowań politycznych oraz osób piastujących funkcje publiczne ws. sposobu prezentowania kandydatów na prezydenta RP.

Przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski złożył skargę na program TVP Info z 14 lutego, pełnomocnik komitetu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej Grzegorz Wójtowicz na "Wiadomości" z 15 lutego, poseł Krzysztof Mieszkowski (Koalicja Obywatelska) na "Wiadomości" z 19 marca. Dwie skargi dostała KRRiT od Juliusza Brauna, członka Rady Mediów Narodowych. Jedna dotyczyła debaty kandydatów 6 maja w TVP Info, a druga trzech wydań "Wiadomości" z 13, 19 i 20 marca.

Ponadto wpłynęła skarga posłanki KO Agnieszki Pomaskiej dotyczące sposobu informowania w „Wiadomościach" (19-26 kwietnia) o sposobie prowadzenia prac legislacyjnych w Senacie, dotyczących możliwości zorganizowania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich.

Wszystkie te sześć postępowań nadal jest w toku.

Krajowa Rada otrzymała również osiem skarg indywidualnych dotyczących sposobu prezentowania kandydatów i sposobu informowania o przebiegu kampanii wyborczej.

Zakończono postępowania w sprawie z czterech z nich, w tym w sprawie skargi zawierającej zarzut braku informacji na temat konwencji wyborczej Roberta Biedronia w TVP Info 15 lutego. Nadawca poinformował KRRiT, że informacje te były publikowane w serwisie Tvp.info. Przewodniczący KRRiT stwierdził, że treści publikowane w internecie nie mogą być traktowane równoważnie z informacjami w TVP Info.

W trzech pozostałych zakończonych postępowaniach regulator nie stwierdził naruszenia przepisów ustawy o radiofonii i telewizji.

(KOZ, 04.06.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.