Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 03, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dziennikarka odchodzi z "Niedzieli" po usunięciu jej wywiadu z internetu

Agnieszka Bugała, szefowa wrocławskiego wydania katolickiego tygodnika "Niedziela", zdecydowała się odejść z redakcji (screen YouTube/Studio TV NIEDZIELA)

Agnieszka Bugała, szefowa wrocławskiego wydania katolickiego tygodnika "Niedziela", odchodzi z pisma, po tym jak redakcja zdecydowała o usunięciu jej internetowego wywiadu z ks. Tadeuszem Isakowiczem–Zaleskim.

Punktem wyjścia do rozmowy był kolejny film Marka i Tomasza Sekielskich o pedofilii w Kościele pt. "Zabawa w chowanego". Wywiad opublikowano pod tytułem "Kościół musi być przeźroczysty". 

Tekst opublikowano w piątek, dzień później został usunięty. Sprawę nagłośnił sam ks. Isakowicz–Zaleski. "Cenzura to samobójstwo wizerunkowe, bo oznacza, że Kościół jednak nie chce być przeźroczysty" - napisał na swoim blogu. Opublikował też cały wywiad. W poniedziałek na internetowej stronie tygodnika pojawiło się krótkie oświadczenie podpisane przez Bugałę: "publikacja, która ukazała się na stronie internetowej edycji wrocławskiej, została zamieszczona bez wiedzy Redaktora Naczelnego Tygodnika »Niedziela«".

Redakcja "Niedzieli" w środę odpowiedziała na pytania "Presserwisu" dotyczące powodów usunięcia tekstu. "Wywiad nie został wcześniej uzgodniony z redaktorem naczelnym i zaburzył nasze plany dotyczące przygotowywanego już cyklu tekstów dotyczących pedofilii. Agnieszka Bugała miała obowiązek zgłosić wcześniej taki temat, zgodnie ze standardami obowiązującymi w redakcjach" - napisały Katarzyna Woynarowska i Margita Kotas, sekretarze redakcji tygodnika.

Dziennikarka więcej o sprawie napisała na Facebooku. "Informuję, że jako dziennikarz i kierownik edycji, nie wydania ogólnopolskiego, nie miałam i nie mam obowiązku konsultować listy moich rozmówców do wywiadów zamieszczanych w druku i w internecie w wydaniu wrocławskim" - podkreśliła. Dodała, że w związku z tą sprawą zdecydowała się na rozstanie z redakcją z dniem 1 lipca. "Powodem jest inaczej rozumiana rola i misja mediów katolickich niż ta, którą mi przedstawiono" - dodała Bugała.

Działanie redakcji i decyzję dziennikarki skomentował na Twitterze publicysta katolicki Tomasz Terlikowski. "Jest kolejny krok na drodze autokompromitacji Kościoła hierarchicznego w Polsce. Autorka wywiadu z ks. Tadeuszem Isakowicz–Zaleskim złożyła wypowiedzenie w »Niedzieli«. Tyle w kwestii wiarygodności zapewnień o wolności debaty, o konieczności oczyszczenia, o współodczuwaniu z ofiarami, i o tym, że o sprawie trzeba rozmawiać z mediami katolickimi" - napisał.

We wtorek wieczorem wywiad wrócił na stronę Niedziela.pl. "Podjęliśmy decyzję o ponownej publikacji wywiadu, by przeciąć falę niepotrzebnych spekulacji i ataków na naszą redakcję" - napisał ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny tygodnika "Niedziela". (SK)

Galeria: Najlepsze fotografie prasowe 2005-2020

(SK, 03.06.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.