Temat: pożegnanie

Dział: PRASA

Dodano: Maj 29, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nie żyje Jerzy Pilch

Jerzy Pilch był m.in laureatem Nagrody Nike (screen: YouTube.com/CANAL Plus telewizja przez internet)

W wieku 67 lat zmarł Jerzy Pilch. Był pisarzem, publicystą, felietonistą, scenarzystą i dramaturgiem. Przez wiele lat związany z "Tygodnikiem Powszechnym", "Polityką", "Dziennikiem" i "Przekrojem".

Pilch zmarł w piątek w swoim domu w Kielcach. "Do ostatnich chwil życia był świadomy. Był ciepłym, czułym człowiekiem. Kochał życie, nie był samotnikiem, jak próbowano go przedstawiać" - powiedziała "Gazecie Wyborczej" żona pisarza Kinga. Pilch w ostatnich dniach miał problemy z ciśnieniem. Od wielu lat zmagał się z chorobą Parkinsona.

Był laureatem m.in. Nagrody Nike (za powieść "Pod Mocnym Aniołem") i Paszportu Polityki (za powieść "Bezpowrotnie utracona leworęczność").

W latach 90. był związany z "Tygodnikiem Powszechnym". Później jego felietony ukazywały się m.in. w "Polityce", "Dzienniku" i w"Przekroju". W 2012 roku wrócił na łamy "Tygodnika Powszechnego".

Pochodził z Wisły, do której często wracał w swoich książkach i felietonach. Przez wiele lat był związany z Krakowem, był wielkim fanem Cracovii. Ostatnio mieszkał w Kielcach, gdzie przeprowadził się po latach życia w Warszawie.

(PAZ, 29.05.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.