Dział: INTERNET

Dodano: Maj 29, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polski rząd przyznał się do naruszenia swobody wypowiedzi blogera z Mosiny

Europejski Trybunał Praw Człowieka w czwartek skreślił skargę Kasprowicz przeciwko Polsce (fot. CherryX, Wikipedia, CC BY-SA 3.0)

Europejski Trybunał Praw Człowieka w czwartek skreślił skargę Kasprowicz przeciwko Polsce po tym, jak polski rząd przyznał się do naruszenia swobody wypowiedzi blogera krytykującego burmistrz Mosiny i zobowiązał się do wypłacenia mu 3 tys. euro zadośćuczynienia.

Łukasz Kasprowicz od 2008 roku prowadził blog, w którym krytykował działania burmistrz Mosiny (woj. wielkopolskie) Zofii Springer. Polityczka oskarżyła go o zniesławienie (artykuł 212 Kodeksu karnego). W 2011 roku Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto skazał Kasprowicza na 10 miesięcy nieodpłatnej pracy, nawiązkę w wysokości 500 zł, zakaz wykonywania zawodu dziennikarza przez rok i przeprosiny.

Wyrok uchylił Sąd Okręgowy w Poznaniu, umarzając postępowanie ze względu na znikomą szkodliwość czynu. Sąd Najwyższy uwzględnił jednak kasację pełnomocnika oskarżycielki i dwukrotnie skierował sprawę do ponownego rozpoznania. Sąd Okręgowy w styczniu tego roku w ostatecznym wyroku umorzył warunkowo postępowanie na rok próby i orzekł wobec Kasprowicza 500 zł świadczenia na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.

Pełnomocnicy blogera Dominika Bychawska-Siniarska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i mec. Artury Pietryka zaskarżyli decyzję do ETPC, wskazując na naruszenie artykułu 10 Konwencji (swoboda wypowiedzi). Trybunał po tym, jak rząd polski przyznał się do naruszenia swobody wypowiedzi i zobowiązał do wypłacenia Kasprowiczowi 3 tys. euro, zdecydował o skreśleniu sprawy.

Zdaniem HFPC decyzja Trybunału to "słodko-gorzka wygrana". "Z jednej strony rząd przyznał się do naruszenia Konwencji, a tym samym do tego, że postępowania z art. 212 Kodeksu karnego prowadzą do złamania swobody wypowiedzi. Z drugiej jednak szkoda, że Trybunał nie zdecydował się na wyrok, byłaby to okazja do zakreślenia standardów wolności słowa w internecie" - skomentowała Bychawska-Siniarska.

Galeria: Najlepsze fotografie prasowe 2005-2020

(JSX, 29.05.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.