Temat: książki

Dział: PRASA

Dodano: Maj 06, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Po tekście w "Press" Hanna Zielińska pisze książkę o mobbingu

Hanna Zielińska po pracy w "Przekroju" musiała leczyć się z depresji (screen: YouTube/Radio Tok FM)

Hanna Zielińska, która opowiedziała magazynowi "Press" o mobbingu w redakcji "Przekroju", zamierza wydać książkę o sytuacjach przemocy, w których ofiarą padają ludzie zatrudnieni w mediach.

Jakub Halcewicz-Pleskaczewski w tekście "Koszmar w »Przekroju«" napisał dla "Press" o stylu zarządzania kwartalnikiem przez jego właściciela Tomasza Niewiadomskiego. Główną bohaterką tekstu jest Hanna Zielińska, która opowiedziała, jak padła ofiarą mobbingu w redakcji. Zielińska opisywała m.in., że prezes Tomasz Niewiadomski zlecił jej wyliczenie we wszystkich zamówionych przez nią tekstach po 5 proc. słów, obdzwonienie kilkudziesięciu autorów i poinformowanie ich o zmniejszeniu honorariów o 5 proc. Gdy to zrobiła, miał obwieścić, że usuwa jej dział z kwartalnika. "Przydzielanie zadań zbędnych, bezsensownych to kolejna odsłona mobbingu" - mówiła dziennikarka. 

Tekst do przeczytania w numerze 05-06/2020 magazynu "Press", także w wersji cyfrowej.

W poniedziałek w audycji "Analizy" Agaty Kowalskiej w radiu Tok FM Hanna Zielińska (także dziennikarka tej stacji) zapowiedziała, że pracuje nad książką o mobbingu i przemocy w polskich mediach.

Zagłosuj na zdjęcie, które otrzyma Nagrodę Internautów w konkursie Grand Press Photo 2020

– Pracuję nad ramą koncepcyjno-prawną książki, na razie nic nie mogę zdradzić. Ale rezonans jest ogromny – mówi "Presserwisowi" Zielińska.

Jak dodaje, jest już po rozmowie z wydawnictwem, którego nazwy nie zdradza. Zachęca jednak do kontaktu dziennikarzy, którzy mają do opowiedzenia własne, podobne historie. Szuka informatorów i świadków, by opisać: "przemoc przełożonych wobec dziennikarzy i dziennikarzy wobec siebie nawzajem, prawo siły, poniżające warunki pracy i zatrudnienia, zderzenie z murem milczenia, nierówność płac i przywilejów, redakcyjne strefy tabu, zarządzanie przez zastraszanie, życie w nędzy, poczucie wstydu i niemoc, wreszcie - doświadczenia solidarnego oporu".

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(JSX, 06.05.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.