Dział: RADIO

Dodano: Marzec 28, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nie żyje Marek Lehnert, wieloletni korespondent Polskiego Radia

Marek Lehnert był watykanistą i wieloletnim korespondentem Polskiego Radia w Rzymie (fot. Polskieradio.pl)

Zmarł Marek Lehnert, wieloletni korespondent Polskiego Radia w Rzymie i Watykanie. Miał 70 lat.

O śmierci dziennikarza na Twitterze poinformowała jego żona, Sylwia Wysocka. ""Dzisiaj w Rzymie zmarł nagle mój mąż Marek Lehnert. Proszę o uszanowanie prywatności i spokoju mojej rodziny" - napisała. 

Korespondenta na Facebooku pożegnał Michał Nogaś, dziennikarz "Gazety Wyborczej", który wcześniej z Lehnertem pracował w Polskim Radiu: "Mówiliśmy o nim, o ikonie, »Marek, Polskie Radio, Rzym«. Marek był z nami zawsze, gdy go w radiu potrzebowaliśmy, umiał dobierać słowa, wnosił na antenę - poza profesjonalizmem - włoskie słońce i radość życia znad Tybru. I dziś Marka zabrakło, po prostu".

Jerzy Sosnowski, były dziennikarz Programu III Polskiego Radia, mówi, że Lehnert to był "człowiek-firma". - Nie tylko wyśmienicie się go słuchało, ale też był niezwykle sumienny i odpowiedzialny. Gdy zapraszaliśmy go do cyklu audycji "Europejskie Kluby Trójki", za każdym razem był doskonale przygotowany i kompetentny - podkreśla.

 - Marek był instytucją - dodaje Andrzej Szozda, który współpracował z Lehnertem m.in. w Polskim Radiu. - O Watykanie i Kościele wiedział wszystko. Był doskonałym rozmówcą, wywiadów z nim w zasadzie nie trzeba było montować. Był człowiekiem, którego bardzo będzie brakować w polskim dziennikarstwie. Potrafił mówić o Kościele w sposób niezwykle analityczny i przenikliwy - zaznacza.

Marek Lehnert od 1975 roku mieszkał we Włoszech. Zanim trafił do Polskiego Radia, był - do 1993 roku - rzymskim i watykańskim korespondentem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. W latach 1980-84 pracował jako redaktor polskiego wydania watykańskiego dziennika "L’Osservatore Romano”. Przez wiele lat współpracował z ”Tygodnikiem Powszechnym”. Z Polskim Radiem rozstał się w 2017 roku.

W 2019 roku ukazał się jego książka "Korespondent".

(AMS, 28.03.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.