Dział: TELEWIZJA

Dodano: Marzec 20, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

KRRiT nie będzie się już zajmować materiałami TVP o prezydent Gdańska

RPO zareagował po tym, jak Aleksandra Dulkiewicz poinformowała, że dostaje coraz więcej nienawistnych listów, gróźb i obelg (screen: Wiadomosci.tvp.pl)

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie będzie „podejmowała dodatkowych działań” w sprawie materiałów Telewizji Polskiej na temat prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz. O ponowne zbadanie sprawy do KRRiT zwrócił się Rzecznik Praw Obywatelskich.

Adam Bodnar zwrócił się do KRRiT w sierpniu 2019 roku, po tym jak Aleksandra Dulkiewicz poinformowała, że dostaje coraz więcej gróźb, obelg i nienawistnych listów. Jej zdaniem część z nich wprost odnosiła się do treści publikowanych m.in. w „Wiadomościach” TVP. W materiałach TVP podnoszono zarzut, że polityka władz Gdańska ma charakter proniemiecki, jego władze bagatelizują tragedię II wojny światowej, a nawet „otwarcie gloryfikują nazistowską kartę w historii Gdańska”.

RPO poprosił KRRiT o sprawdzenie tych materiałów. Rada przesłała pytanie do TVP, a władze telewizji odesłały odpowiedź na początku września. Do RPO trafiła 31 grudnia. Odpowiedź z TVP przygotował szef TAI Jarosław Olechowski, który wyjaśnił m.in., że wyemitowane materiały „wpisują się w realizację misji publicznej”, dziennikarze dochowują należytej staranności, a TVP „nie może ignorować sygnałów opinii publicznej, która jest niezadowolona z proniemieckiej polityki, jaką realizują obecnie władze Gdańska”.

W lutym RPO zwrócił się do przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego o ponowne zbadanie treści emitowanych w „Wiadomościach” TVP 1, uznając, że wcześniejsze działania KRRiT były „niewystarczające, aby rzetelnie i obiektywnie zbadać materiały TVP".

Kołodziejski odpowiedział, że w sierpniu „po przeprowadzonej wówczas całościowej analizie zebranej dokumentacji, dokonanej w kontekście przepisów (..), KRRiT postanowiła argumentację nadawcy przyjąć”. „Jednocześnie informuję, że KRRiT na tym etapie postępowania sprawę wskazaną przez Pana Rzecznika w wystąpieniu z 4 lutego 2020 roku uznaje za zakończoną i nie będzie w związku z nią podejmowała dodatkowych działań” - dodał Kołodziejski.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(JSX, 20.03.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.