Dział: PRASA

Dodano: Marzec 11, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Przedstawiamy skład jury konkursu Grand Press Photo 2020

Od góry, od lewej: Pieter Ten Hoopen, Beata Łyżwa-Sokół, Maksymilian Rigamonti, Maarten Schilt, Radu Sigheti i Andrzej Zygmuntowicz

Pieter Ten Hoopen, Beata Łyżwa-Sokół, Maksymilian Rigamonti, Maarten Schilt, Radu Sigheti i Andrzej Zygmuntowicz tworzą jury XVI edycji konkursu Grand Press Photo.

Press

Przewodniczącym jury Grand Press Photo 2020 jest Pieter Ten Hoopen, 46-letni szwedzki fotoreporter, członek agencji VU w Paryżu i współzałożyciel firmy Civilian Act w Sztokholmie. Od 2004 roku dokumentował wojny i kryzysy humanitarne m.in. w Afganistanie i Iraku; przez pewien czas mieszkał w Kabulu i Nairobi. Jest czterokrotnym laureatem World Press Photo (2008, 2010 oraz dwukrotnym w 2019) i trzykrotnym zdobywcą tytułu Fotografa Roku w Szwecji. Wydał trzy książki fotograficzne: „Stockholm”, „Tokyo 7” i „Hungry Horse”. Jego film „Hungry Horse”, o miasteczku w Montanie i jego mieszkańcach, był nominowany w 2015 roku do nagrody Emmy. Pieter Ten Hoopen uczy fotodziennikarstwa i storytellingu, m.in. w szkole dziennikarstwa w Aarhus w Danii. W 2019 roku został pierwszym laureatem nowej nagrody World Press Photo – Story of the Year.

Zgodnie z regulaminem Grand Press Photo to przewodniczący jury ma decydujący głos przy wyborze nagród w kategoriach i Zdjęcia Roku.

W jury tegorocznego konkursu zasiądą ponadto:

Press

Beata Łyżwa-Sokół – Urodzona w 1977 roku w Kielcach. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim, Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie oraz Muzealniczych Studiów Kuratorskich w Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 2006 roku zaczęła pracować jako fotoedytorka w „Gazecie Wyborczej”. Od listopada 2016 roku jest szefową działu foto „Gazety Wyborczej” i Agencji Gazeta. Autorka tekstów o współczesnej fotografii, relacji z festiwali oraz wywiadów z fotoreporterami publikowanych w miesięczniku „Pozytyw” i „Gazecie Wyborczej”.

Press

Maksymilian Rigamonti – Urodził się w 1974 roku w Warszawie. Studiował projektowanie graficzne na ASP w Łodzi. Pracował m.in. dla magazynów: „Newsweek Polska”, „Wprost” i „Dziennik Polska Europa Świat”. Jest członkiem Press Club Polska i ZPAF. Zdobywca głównej nagrody – Zdjęcie Roku w konkursie Grand Press Photo 2012. Stypendysta Ministra Kultury w 2014 roku. Nominowany do nagrody Leica Oskar Barnack 2014. Jego książka fotograficzna „Echo” została wyróżniona przez International Photography Award w 2018 roku oraz wybrano ją Photo Bookiem roku 2018 w Grand Press Photo 2019 i Photography Book of the Year 2018 w 76. dorocznej edycji Pictures of the Year International. Od 2020 roku ambasador Fujifilm Polska.

Press

Maarten Schilt – Jest właścicielem wydawnictwa książek fotograficznych i galerii fotograficznej w Amsterdamie. Od 2014 roku zrealizował dziesiątki pokazów uznanych fotografów z całego świata. Schilt Publishing & Gallery jest wydawcą głośnych photo booków dziennikarskich, dokumentalnych i fotografii artystycznej. Schilt jest wieloletnim partnerem wydawniczym World Press Photo oraz FotoFest w Houston, recenzentem portfolio na cenionych festiwalach fotograficznych na całym świecie oraz członkiem międzynarodowej rady doradczej przy dyrektorze wykonawczym Center for Photography w Santa Fe.

Press

Radu Sigheti – Karierę fotoreportera rozpoczął w 1980 roku. Po obaleniu reżimu Nicolae Ceaușescu został fotografem agencji Reuters, dokumentował konflikty zbrojne, wydarzenia polityczne i sportowe oraz przemiany społeczne w Rumunii i za granicą. Zdobywca Award of Excellence Picture of the Year w 1991 roku. W latach 2003–2009 pracował jako główny fotograf Reutera w Afryce. Założyciel i były przewodniczący Rumuńskiego Stowarzyszenia Fotoreporterów, w którym zajmował się organizacją konkursów fotografii prasowej. Publikuje i wystawia w wielu krajach świata. Od pięciu lat jest redaktorem odpowiedzialnym w globalnym biurze zdjęć Reutera w Gdyni. Mieszka w Sopocie.

Press

Andrzej Zygmuntowicz – Fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, były prezes ZPAF (1991–1994) i Fundacji Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej (1993–2004). Od 2005 roku jest przewodniczącym Rady Artystycznej ZPAF. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. Zilustrował kilka tysięcy artykułów i ponad sto książek. Zajmuje się także teorią fotografii: zarówno jej historią, jak i analizą najnowszych tendencji w fotografii i nowych mediach. Wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Collegium Civitas.

W Grand Press Photo 2020 oceniane będą zdjęcia wykonane między 1 kwietnia 2019 roku a 31 marca 2020 roku. Termin zgłaszania prac upływa 3 kwietnia. Prace do Grand Press Photo 2020 przyjmowane są wyłącznie drogą elektroniczną. Regulamin konkursu, opisy kategorii, porady dotyczące edycji i zgłaszania zdjęć oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie www.grandpressphoto.pl

(CP, 11.03.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.