Dział: REKLAMA

Dodano: Luty 27, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wojewoda uznał, że warszawska uchwała krajobrazowa narusza prawo

Wojewoda mazowiecki uważa, że Rada m.st. Warszawy przekroczyła swoje uprawnienia (fot. materiały prasowe)

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł unieważnił uchwałę krajobrazową, którą w połowie stycznia br. przyjęła Rada Miasta Stołecznego Warszawy. Jako powód wskazał pominięcie konsultacji społecznych i brak uzgodnienia treści uchwały z konserwatorem zabytków.

Na środowej konferencji wojewoda zwrócił uwagę, że Warszawa potrzebuje regulacji dotyczącej uporządkowania przestrzeni miejskiej, jednak musi być ona "przyjęta zgodnie z prawem". Zwrócił uwagę, że wprawdzie projekt uchwały został wyłożony do konsultacji społecznych i skierowany do uzgodnienia z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków jesienią 2018 roku, lecz w toku dalszych prac projekt przeszedł istotne zmiany, które nie były już z nim konsultowane. Chodzi o definicję nośników reklamowych czy dopuszczalną liczbę szyldów umieszczanych na nieruchomości przez jeden podmiot. Co więcej, zdaniem Konstantego Radziwiłła przy sporządzaniu uchwały krajobrazowej rada przekroczyła swoje uprawnienia ustawowe, wychodząc poza przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, poinformował, że zaskarży decyzję wojewody mazowieckiego do sądu administracyjnego (miasto ma na to 30 dni). 

Trwa postępowanie wyjaśniające UOKiK w sprawie warszawskiej uchwały krajobrazowej. Urząd sprawdza, czy regulacja wprowadzona przez stołeczny samorząd nie umożliwi zmonopolizowania rynku przez AMS, spółkę należącą do Agory SA, czego obawiają się inne firmy reklamy zewnętrznej.

- W opinii AMS dla konkurencyjnego i wymagającego rynku reklamy zewnętrznej niesłychanie ważne są jasne zasady prowadzenia działalności - takie, które dają możliwości stabilnego inwestowania w rozwój branży w dłuższym okresie. Dlatego też, podobnie jak inni gracze na rynku, czekamy na ostateczne rozstrzygnięcie kwestii uchwały krajobrazowej w Warszawie oraz wątpliwości związanych ze stanowieniem uchwał krajobrazowych przez gminy - mówi Marek Kuzaka, prezes AMS.

(IKO, PAP, 27.02.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.