Dział: INTERNET

Dodano: Luty 26, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

RPO pisze do premiera ws. tekstów w Wp.pl o resorcie Ziobry

RPO wyraził też zaniepokojenie reakcją Ministerstwa Sprawiedliwości na publikację OKO.press (fot. biuro RPO)

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar prosi premiera Mateusza Morawieckiego o wyjaśnienia w sprawie doniesień medialnych o wpływach środowiska Zbigniewa Ziobry w Wirtualnej Polsce.

RPO w piśmie do szefa rządu powołuje się na publikację OKO.press, w której  postawiono tezę, że Ministerstwo Sprawiedliwości było w 2019 roku podmiotem najbardziej promowanym na platformie Wirtualnej Polski, a pieniądze na ten cel pochodziły z Funduszu Sprawiedliwości Społecznej. Skutkiem biznesowych relacji MS z WP miało być według OKO.press m.in. ograniczanie swobody dziennikarzy w tworzeniu materiałów krytycznych na temat ministerstwa i ministra. Sprawę badał wewnętrzny zespół w WP, który potwierdził część tez zawartych w publikacji OKO.press, w wyniku czego ze stanowiska naczelnego i członka zarządu WP Media został odwołany Tomasz Machała (został prezesem należącej do Grupy WP spółki Netwizor), a rezygnację złożyła Iwona Wencel, wiceprezes zarządu WP Holding ds. HR.

"Działania takie wpisują się w szeroko rozumiane szerzenie dezinformacji. Stosowanie ich przez organy państwowe budzi poważne wątpliwości dotyczące ochrony wolności słowa i debaty publicznej, prawa do informacji oraz etyki dziennikarskiej" - napisał  Adam Bodnar.

RPO wyraził też zaniepokojenie reakcją Ministerstwa Sprawiedliwości na publikację OKO.press, które wezwało portal do zaniechania publikowania nieprawdziwych informacji, godzących w dobre imię ministerstwa i zapowiedziało kroki prawne. "Działanie takie może stanowić próbę wywierania nacisków na dziennikarzy, prowadzących do wywołania tzw. efektu mrożącego, który stanowi formę naruszenia wolności wypowiedzi stwierdzoną przez Europejski Trybunał Praw Człowieka" - napisał Adam Bodnar i zwrócił się z prośbą do premiera o udzielenie wyjaśnień w niniejszej
sprawie.

Z kolei posłanka Joanna Scheuring-Wielgus 21 lutego skierowała do ministra sprawiedliwości zapytanie w sprawie wydatkowania pieniędzy na emisję materiałów reklamowych w mediach, w tym Wp.pl.

(MNI, 26.02.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.