Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 13, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sejm ma się zająć rekompensatą dla mediów publicznych

Do odrzucenia uchwały Senatu w Sejmie potrzebna jest bezwzględna większość (fot. materiały prasowe)

Sejm zdecyduje dziś, czy na trwającym posiedzeniu zajmie się projektem zmiany ustawy abonamentowej. Ustawa ma dać mediom publicznym rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 roku, w związku z utraconymi wpływami abonamentowymi. Wcześniej Senat projekt odrzucił. 

W harmonogramie obrad punkt dotyczący zmiany ustawy abonamentowej oraz ustawy o radiofonii i telewizji widnieje jako sporny, co oznacza, że posłowie będą musieli zadecydować w głosowaniu, czy wprowadzić go do porządku. 

6 lutego Senat odrzucił przegłosowane wcześniej przez Sejm nowelizacje. W środę uchwała Senatu była rozpatrywana przez sejmową komisję kultury i środków przekazu. W związku z absencją części posłów PiS komisja w głosowaniu podzieliła stanowisko izby wyższej parlamentu i sprawozdawcą ustanowiła posłankę opozycji - Joannę Scheuring-Wielgus z Lewicy. Stanowisko komisji jest jednak tylko rekomendacją.

Do odrzucenia uchwały Senatu w Sejmie potrzebna jest bezwzględna większość. Odrzucony w Senacie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zakłada m.in. wprowadzenie możliwości rozszerzenia zarządów spółek prowadzących media publiczne powyżej trzech osób. Propozycja nowelizacji ustawy abonamentowej przyznaje natomiast rekompensatę 1,95 mld zł w 2020 roku w związku z utraconymi wpływami abonamentowymi. W ramach takiej rekompensaty w latach 2018-2019 media publiczne dostały z budżetu 1,26 mld zł (z czego 1,13 mld zł trafiło do TVP). Poprzednia rekompensata - za lata 2010-2017 - wyniosła 980 mln zł, z czego 860 mln zł dostała telewizja publiczna.

(MNI, 13.02.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.