Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 12, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Tygodniki lokalne publikują zablokowane teksty "Tygodnika Zamojskiego"

Akcja solidarnościowa wydawców mediów lokalnych po wyroku sądu ws. "Tygodnika Zamojskiego" (fot. materiały prasowe)

Kilkudziesięciu wydawców lokalnych z całej Polski, skupionych w Stowarzyszeniu Gazet Lokalnych, w czwartek rano opublikowało w geście solidarności w swoich serwisach internetowych artykuły "Tygodnika Zamojskiego", na który sąd nałożył prewencyjny zakaz publikacji.

Pięć tekstów "Tygodnika Zamojskiego" (Wydawnictwo Zamojskie), dotyczących działalności Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu, ukaże się na kilkudziesięciu lokalnych serwisach o godz. 8 rano. To protest lokalnych wydawców przeciwko cenzurze prewencyjnej. Autorką tekstów jest dziennikarka "Tygodnika Zamojskiego" Jadwiga Hereta. Na początku listopada Sąd Okręgowy w Zamościu nałożył na ten tytuł 11-miesięczny zakaz publikacji na temat firmy PGK. Przeciwko tej cenzurze prewencyjnej zaprotestowały już Izba Wydawców Pracy, Centrum Monitoringu Wolności Prasy i Stowarzyszenie Gazet Lokalnych.

- To ma być sygnał, że na takie działania, jak decyzja sądu w sprawie "Tygodnika Zamojskiego", nie ma naszej zgody - powiedział Andrzej Andrysiak, wydawca "Gazety Radomszczańskiej". - Nie boimy się ewentualnych pozwów i nie wiemy, jak się zachowa ta spółka. Chcemy zwrócić uwagę na absurd sądowego postanowienia - dodaje.

W oświadczeniu dołączonym do publikacji wydawcy napisali, że "media lokalne to najważniejszy bezpiecznik Polski samorządowej". "W listopadzie w Zamościu doszło do wstrząsającej sytuacji: Sąd Okręgowy uznał, że ważniejsze jest dobre samopoczucie osób publicznych i miejskiej spółki, niż prawo mieszkańców do informacji. Nakazał usunięcie dotychczas opublikowanych tekstów ze strony internetowej. To nic innego jak zakazana w konstytucji cenzura prewencyjna. Jeśli będziemy się godzić na taką metodę, jeśli nie zaprotestujemy, obudzimy się w rzeczywistości, w której takie zakazy są normą" - dodano. Podkreślono, że "takie sądowe zabezpieczenia to śmierć mediów". 

Z danych ZKDP wynika, że "Tygodnik Zamojski" jest liderem w segmencie tygodników lokalnych i regionalnych. We wrześniu jego średnia sprzedaż ogółem wyniosła 17 031 egz.

Tygodniki i serwisy internetowe, które opublikowały artykuły “Tygodnika Zamojskiego”:

Gazeta Lokalna Kutna i Regionu”, Kutno.net.pl, Portalplock.pl, Terazgostynin.pl, Mojaleczyca.pl, „Kurier Słupecki”, Slupca.pl, „Nowa Gazeta Trzebnicka”, Nowagazeta.pl, „Nowy Łowiczanin”, Lowiczanin.info, „Kurier Podlaski-Głos Siemiatycz”, Kurierpodlaski.pl, „Tygodnik Starachowicki”, Starachowicki.eu, „Rzecz Krotoszyńska”, Rzeczkrotoszynska.pl; „Aktualności Lokalne”, Zlotowskie.pl, „Pałuki, Pałuki i Ziemia Mogileńska”, Palukitv.pl, Palukimogilno.pl, „Korso”, Korso.pl, „Tygodnik Kętrzyński”, Tygodnikketrzynski.pl, „Nowa Gazeta Lokalna”, Lokalna24.pl,  „Reporter Gazeta”, Reportergazeta.pl, „Kurier Gmin”, Kuriergmin.pl, „Nowy Wyszkowiak”, Nowywyszkowiak.pl, „Gazeta Gryfińska”, Egryfino.pl, „Co tydzień Jaworzno”, Jaw.pl;  „Obserwator Lokalny”, Debica24.eu, „Przełom”, Przelom.pl, „Wspólnota”, 24wspolnota.pl; „Nowiny Raciborskie”, „Nowiny Wodzisławskie”, Nowiny.pl, „Czas Chojnic”, „Tygodnik Tucholski”, Czas.tygodnik.pl, Tygodnik.pl, „Dobra Gazeta”, Dobragazeta.com.pl, Kedzierzynkozle.tv, „Twój Głos Ryki”, „Twój Głos Garwolin”, Twojglos.pl, Twojglos-garwolin.pl, „Gazeta Jarocińska”, „Życie Pleszewa”, „Gazeta Krotoszyńska”, „Życie Gostynia”, „Życie Rawicza”, Jarocinska.pl, Zpleszewa.pl, Krotoszynska.pl, Gostynska.pl, Rawicz24.pl, „Gazeta Słupecka”, Gazetaslupecka.pl, „Tygodnik Podhalański”, 24tp.pl, „Mazowieckie To i Owo”, „Tygodnik Nowodworski”, „Tygodnik Pułtuski”, Toiowo.eu, Pultuszczak.pl, Nowodworski.info, Jarmark24.pl, „Gazeta Radomszczańska”, Radomszczanska.pl, „Strzelec Opolski”, Strzelecopolski.pl, „Kulisy Powiatu Kluczbork-Olesno”, Kulisypowiatu.pl, „Wiadomości Wrzesińskie”, Wrzesnia.info.pl, Ddbelchatow.pl.

 

Galeria: Gala Grand Press 2019

(AMS, SK, 12.12.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.