Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 12, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Główne brytyjskie dzienniki wskazały, kogo poprą w wyborach

Lewicowo-liberalny "The Guardian" jak zwykle popiera Partię Pracy, "Daily Telegraph" - konserwatystów (fot.Theguardian.com)

Główne brytyjskie dzienniki podkreślają, że czwartkowe wybory są najważniejsze od wielu lat i choć gazety mają różne zastrzeżenia do obu partii, jasno wskazały kogo popierają. "The Times" i "Daily Telegraph" - konserwatystów, a "Guardian" - Partię Pracy.

"The Times", choć przyznaje, że w tych wyborach nie ma idealnego rozwiązania, to jednak poparł Partię Konserwatywną. Gazeta uznała, że tylko zdobycie przez torysów samodzielnej większości w Izbie Gmin daje szanse na stabilność w kraju. Wskazuje, że alternatywą wobec tego jest kierowany przez Partię Pracy sojusz ugrupowań opowiadających się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej z perspektywą dwóch referendów - na temat UE i niepodległości Szkocji.

"Daily Telegraph", który stale popiera Partię Konserwatywną, podkreśla, że są tylko dwa możliwe rozstrzygnięcia w tych wyborach: albo większościowy rząd Borisa Johnsona, albo mniejszościowy rząd pod przywództwem Partii Pracy. Przestrzega, że taktyczne głosowanie przeciwko konserwatystom, by nie mieli oni większości, do czego w szczególności wzywają Liberalni Demokraci, jest w rzeczywistości poparciem Jeremy'ego Corbyna.

Z kolei lewicowo-liberalny "The Guardian", który zwykle sympatyzuje z Partią Pracy, również i tym razem poparł ugrupowanie Corbyna, choć z pewnymi zastrzeżeniami. Gazeta podkreśla, że obie główne partie oferują rozwiązania kontestujące mainstreamowe myślenie, obie stały się mniej pluralistyczne i wielu ich tradycyjnych wyborców przestało z nimi się utożsamiać. Tym niemniej w jej ocenie dotychczasowe rządy Johnsona go dyskwalifikują i jedynym wyborem pomimo wszystko pozostaje Corbyn.

Faworytem wyborów jest rządząca od 2010 roku Partia Konserwatywna. W ostatnich sondażach miała od pięciu do 12 punktów procentowych przewagi nad Partią Pracy, co najprawdopodobniej da jej samodzielną większość w Izbie Gmin, której w poprzedniej kadencji nie miała.

Galeria: Złote Globy 2020 - nominacje

(MAC, PAP, 12.12.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.