Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 09, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Apel "Newsweeka" do TVP o transmisję z wręczenia Nobla Oldze Tokarczuk

Olga Tokarczuk odbierze nagrodę 10 grudnia w sztokholmskiej filharmonii (screen: YouTube/Nobel Prize)

Redakcja tygodnika "Newsweek Polska" (Ringier Axel Springer Polska) zaapelowała do Telewizji Polskiej o transmisję z wręczenia Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk. Dyrektor TAI Jarosław Olechowski napisał na Twitterze, że wydarzenie będzie transmitować TVP Info. W opublikowanym programie stacji na razie jednak nie ma takiej pozycji.

Redakcja "Newsweeka" zamieściła w sieci petycję, w której zaznacza, że w programie stacji publicznego nadawcy brak relacji z uroczystości przyznania nagrody, a sama TVP formalnie jest "wciąż telewizją publiczną i ma ustawowe obowiązki związane z realizacją misji mediów publicznych". Ustawa o radiofonii i telewizji wśród tych obowiązków wymienia "popieranie twórczości artystycznej, literackiej, naukowej oraz działalności oświatowej", a także służenie "rozwojowi kultury, nauki i oświaty, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego dorobku intelektualnego i artystycznego". Do niedzielnego wieczora petycję podpisało 12 tys. osób.

Na sprawę zwróciła uwagę m.in. posłanka KO Joanna Mucha. Jarosław Olechowski, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, w odpowiedzi napisał na Twitterze: "Informuję, że ceremonia wręczenia Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk odbędzie się we wtorek 10 grudnia. Zapraszam na relację z tego wydarzenia do TVP Info".

Prezes TVP Jacek Kurski powiedział "Faktowi", że publiczny nadawca pokaże też "relacje w serwisach informacyjnych na głównych antenach". Wydarzenie ma relacjonować korespondent TVP w Berlinie Cezary Gmyz. 

Olga Tokarczuk we wtorek odbierze literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok. Wydarzenie odbędzie się o 16.30 w filharmonii w Sztokholmie.

(JSX, 09.12.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.