Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 02, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jacek Kurski chce jeszcze więcej pieniędzy dla TVP

- Liczę na jakąkolwiek formę realnego, stabilnego wsparcia w kwocie nie mniejszej niż zeszłoroczna - mówił Kurski dziennikarzom (fot. Wojciech Artyniew/Press)

Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski oczekuje, że w 2020 roku TVP dostanie jeszcze więcej pieniędzy niż w latach poprzednich. W ciągu dwóch lat TVP dostała z budżetu państwa dodatkowe 2 mld zł na swoją działalność.

- Liczę na jakąkolwiek formę realnego, stabilnego wsparcia w kwocie nie mniejszej niż zeszłoroczna - mówił Kurski dziennikarzom po prezentacji zimowej ramówki. - Nie powinniśmy mieć finansowania w jakikolwiek sposób zagrożonego. Czwarty rok z rzędu liczę, że świat polityki w ostatniej chwili załatwi tę sprawę systemowo - dodał.

Za rządów PiS wielokrotnie zapowiadano już zmiany w sposobie finansowania mediów publicznych, które dziś dzielą się wpływami z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Kończyło się jednak na dodatkowych pieniądzach z budżetu tytułem rekompensaty z utraconych wpływów abonamentowych. W taki sposób TVP dostała już 2 mld zł. Pierwsze pieniądze z tego tytułu trafiły do spółki w 2017 roku.

- PiS już tyle razy przymierzał się do zmian w finansowaniu mediów publicznych, ale zawsze się wycofywał - komentuje Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych i były prezes TVP. - Jeżeli PiS chce podtrzymać incydentalne przyznawanie pieniędzy, to będzie to sprzeczne z ustawą, którą sami przyjęli. Nowelizacja, która wprowadza kartę powinności, zakłada, że finansowanie musi być sprecyzowane na pięć lat - zauważa.

"Dziennik Gazeta Prawna" wyliczył, że w 2017 roku abonament i rekompensata łącznie stanowiły 38 proc. przychodów TVP, w ubiegłym roku już 46 proc., a w tym roku większość.

TVP planuje, że w 2019 roku koszty jej działalności wyniosą 2,71 mld zł - to więcej o 20,3 proc. niż w 2018 roku (2,25 mld zł) i aż o 50,1 proc. niż w 2017 (1,8 mld zł).

Jak informowaliśmy, KRRiT nie zawrze porozumień z mediami publicznymi ws. kart powinności na lata 2020-2024. Przewodniczący Rady Witold Kołodziejski tłumaczył to brakiem stabilnego finansowania tych mediów ze źródeł publicznych.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(KOZ, 02.12.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.