Dział: PRASA

Dodano: Listopad 21, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Mikołajewska, Pieczyński i Reszka Dziennikarzami Dekady Radia Zet

Każdy z trójki Dziennikarzy Dekady otrzymał po 100 tys. zł (fot. Przemysław Pączkowski)

Bianka Mikołajewska, szefowa działu śledczego OKO.press, Adam Pieczyński, redaktor naczelny TVN 24 i Paweł Reszka, szef działu krajowego "Polityki" zostali laureatami Nagrody Specjalnej Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego Dziennikarz Dekady. Nagrodę Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego otrzymali Marek i Tomasz Sekielscy.

Tytuł Dziennikarza Dekady otrzymało troje dziennikarzy, którzy - jak opisują organizatorzy - "w ramach swojej działalności w latach 2009-2019 stali się symbolem niezależnego i wolnego od nacisków dziennikarstwa, wykazywali się szczególnym profesjonalizmem i obiektywizmem, przestrzegali etyki zawodowej, a ich materiały cieszyły się uznaniem społecznym i miały istotny wkład w postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości".

Każdy z laureatów otrzymał po 100 tys. zł nagrody ufundowanej przez Zbigniewa Jakubasa. Wśród nominowanych do nagrody specjalnej znaleźli się: Bożena Aksamit, Andrzej Skworz, Wojciech Bojanowski, Mariusz Janicki, Bertold Kittel, Robert Mazurek, Monika Olejnik, Tomasz Sekielski, Krzysztof Skowroński, Andrzej Stankiewicz, Stefan Szczepłek, Mariusz Szczygieł, o. Ludwik Wiśniewski, Wiesław Władyka i Piotr Zaremba.

- Dziesięć lat w życiu dziennikarza to bardzo długo. To okres, w którym trudno się nie wypalić, nie zwątpić w to, co się robi, nie pójść na łatwiznę i trzymać się standardów - przyznała Bianka Mikołajewska, dziękując za nagrodę. Dodała, że przez te 10 lat przeżywała huśtawkę nastrojów, kiedy wydawało jej się, że nie jest dość dobrym i zaangażowanym dziennikarzem oraz dość dobrą i zaangażowaną matką.

Adam Pieczyński podkreślał, że sukcesowi TVN 24 towarzyszy zaufanie odbiorców.  Zaznaczył, że podstawą tego zaufania jest niezależność. - Nie było takiej ekipy, która by nie cierpiała z powodu naszych newsów - powiedział laureat.

Z kolei Paweł Reszka zapowiedział: - Za dziesięć lat też będę ubiegać się o tę nagrodę, nie zamierzam się poddawać.

Doroczną Nagrodę Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego otrzymali Marek i Tomasz Sekielscy, autorzy filmu dokumentalnego “Tylko nie mów nikomu”. Tomasz Sekielski zadedykował nagrodę ofiarom księży pedofilów. Dwoje z bohaterów filmu, którzy zdecydowali się opowiedzieć dziennikarzom o swoich traumatycznych przeżyciach, Sekielski zaprosił na scenę. Zwycięzcy, oprócz statuetki, otrzymali nagrody finansowe - po 50 tys. zł, których sponsorem jest Mennica Polska.

Honorowe wyróżnienia otrzymali: Magdalena Gałczyńska za artykuł "Farma trolli w Ministerstwie Sprawiedliwości, czyli »za czynienie dobra nie wsadzamy«" w Onecie i Grzegorz Rzeczkowski za książkę "Obcym alfabetem. Jak ludzie Kremla i PiS zagrali podsłuchami".

Nagrodę Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego przyznaje kapituła, w której zasiadają szefowie polskich mediów.

Galeria: Nagroda im. A. Woyciechowskiego 2019

(MNI, 21.11.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.