Dział: PRASA

Dodano: Listopad 21, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Tygodnik Powszechny" przyznał Medale św. Jerzego

Medale św. Jerzego zostaną wręczone po raz 26. (fot. Grażyna Makara/Maciej Zienkiewicz dla "TP")

Laureatami Medalu św. Jerzego wręczanego przez "Tygodnik Powszechny" zostaną w tym roku psycholożka i socjolożka Barbara Engelking oraz filozof i teolog ks. Tomáš Halík.

Medal św. Jerzego jest honorową nagrodą "Tygodnika Powszechnego" przyznawaną od 1993 roku za "zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym". Kandydatów do nagrody zgłaszają czytelnicy tygodnika. W tym roku kapituła postanowiła wręczyć medal dwóm osobom.

Za "walkę ze smokiem nieczułości i ignorancji" doceniono prof. Barbarę Engelking, psycholożkę i socjolożkę, współzałożycielkę i kierowniczkę Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Jest autorką i współautorką wielu książek, m.in. "Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście".

Ks. prof. Tomáša Halíka uhonorowano za "walkę ze smokiem bałwochwalstwa". Halík jest czeskim filozofem, teologiem i socjologiem. Opozycjonista, wykładowca Oxfordu, Cambridge i Uniwersytetu Karola w Pradze, był doradcą Václava Havla. 

Medal św. Jerzego wręczony zostanie 23 listopada w Krakowie. Poprzednimi laureatami byli m.in. Adam Michnik, ks. Jan Kaczkowski, prof. Leszek Kołakowski, Norman Davies, Anna Dymna, Leszek Balcerowicz, Agnieszka Holland, Václav Havel i Karol Modzelewski.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(JSX, 21.11.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.