Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 12, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Tysiące podpisów pod petycją przeciwko sylwestrowi TVP pod Wielką Krokwią

Sprzeciw wynika z bliskości Tatrzańskiego Parku Narodowego i obaw o to, jak hałas zniosą zimujące tam zwierzęta (fot. Pixabay.com)

Zainicjowana przez "Tygodnik Podhalański" zbiórka podpisów pod petycją przeciwko nowej lokalizacji imprezy sylwestrowej TVP w Zakopanem przyciągnęła już około 25 tysięcy podpisów (stan na poniedziałkowy wieczór). 16 listopada przy Krupówkach ma się odbyć w tej sprawie demonstracja.

Jak przekazał "Presserwisowi" Jerzy Jurecki, wydawca i dziennikarz “Tygodnika Podhalańskiego”, manifestacja jest inicjatywą niezależną od zainicjowanej przez redakcję petycji i organizuje ją zakopiańska młodzież. Sprzeciw wynika z bliskości Tatrzańskiego Parku Narodowego i obaw o to, jak hałas zniosą zimujące tam zwierzęta.

- 25 tysięcy podpisów to bardzo dużo, ale nie jestem zaskoczony, bo wiem, jaką miłością są darzone Tatry. Przewidywałem taką popularność petycji, a nawet spodziewałem się nieco większej - mówi Jurecki.

Press

TVP zapowiada, że “o szczegółach imprezy sylwestrowej poinformuje w późniejszym czasie” (screen: petycjeonline.com)

Tydzień temu Tatrzański Park Narodowy w oświadczeniu wyraził zaniepokojenie planami organizacji sylwestra pod Wielką Krokwią, ale jak twierdzi, ma związane ręce, bo impreza nie odbędzie się na terenie samego parku, a jedynie tuż przy jego granicy.

Ministerstwo Środowiska także odniosło się do sprawy: - Jako ministerstwo w żaden sposób nie zamierzamy wpływać ani na jedną, ani na druga stronę. Uważamy, że eksperci, którzy są na miejscu, powinni uznać, czy impreza powinna się odbyć w tym miejscu, czy nie - mówi Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska.

Jak wyjaśnia wydawca “Tygodnika Podhalańskiego”, decyzje podjęte zostały w Warszawie, ale na poziomie TVP i Centralnego Ośrodka Sportu, który zarządza skocznią. Zdaniem Jureckiego “w Zakopanem wszyscy się łapią za głowy” na pomysł organizacji imprezy na terenie Wielkiej Krokwi. - Też w kontekście zawodów Pucharu Świata - tłumaczy. Zaznacza, że zakopiańczycy obawiają się dewastacji obiektu sportowego.

“Presserwis” skierował do Centrum Informacji TVP pytania o oficjalne potwierdzenie lokalizacji sylwestra i stosunek do protestów. “O szczegółach imprezy sylwestrowej TVP poinformuje w późniejszym czasie” - to jedyna odpowiedź, jaką udało się nam uzyskać. Jednak w materiale "Wiadomości" TVP 1 z 5 listopada pt. "Komu przeszkadza sylwester w Zakopanem?" zasugerowano, że za głosami sprzeciwu stoją "sympatie polityczno-biznesowe".

Jerzy Jurecki w ubiegłym tygodniu przeprowadził wywiad z burmistrzem Zakopanego, w którym ten twierdził, że lepszą lokalizacją byłaby Równia Krupowa. Zaznaczył jednak, że nie do niego należy decyzja w tej sprawie.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(MNI, 12.11.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.