Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 25, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Konkurs "Książka Historyczna Roku" został odwołany

"Nie widzę dalszej możliwości uczestnictwa w pracach jury" - napisał prof. Antoni Dudek (screen: Youtube.com/Telewizja Republika)

12. edycja konkursu "Książka Historyczna Roku" została odwołana. Informację tę podał prof. Antoni Dudek, który był przewodniczącym jury konkursu, ale zrezygnował, podobnie jak członek jury dr Sławomir Cenckiewicz, w proteście przeciwko wycofaniu z konkursu książki "Wołyń zdradzony" Piotra Zychowicza.

Konkurs "Książka Historyczna Roku" o nagrodę im. Oskara Haleckiego dotyczy najlepszych publikacji naukowych i popularnonaukowych, które są poświęcone dziejom Polski w XX w. W czwartek trójka z czwórki organizatorów konkursu - Telewizja Polska SA, Polskie Radio SA i Narodowe Centrum Kultury (bez IPN) - poinformowała, że książka Piotra Zychowicza "Wołyń zdradzony, czyli jak dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę UPA", została z niego wycofana.

Jako poinformowano, decyzja o wycofaniu książki "jest zgodna z §7 pkt. 3 regulaminu Konkursu".

"W zaistniałej sytuacji decyzję organizatorów o unieważnieniu 12. edycji konkursu Nagroda Historyczna Roku im. Oskara Haleckiego uważam za w pełni uzasadnioną. Równocześnie pragnę gorąco przeprosić autorów i autorki wszystkich prac nominowanych w tej edycji konkursu za powstałą sytuację. Chcę też oświadczyć, że z uwagi na niedopuszczalne w mojej ocenie zachowanie niektórych organizatorów konkursu, nie widzę dalszej możliwości uczestnictwa w pracach jury. Popierając samą ideę konkursu wspierającego czytelnictwo książek historycznych, równocześnie uważam, że jego dotychczasowa formuła organizacyjna została skompromitowana" - napisał Antoni Dudek w oświadczeniu zamieszczonym na portalu interia.pl.

Decyzja o odwołaniu konkursu została potwierdzona na stronie wydarzenia.

"Organizatorzy Konkursu »Książka Historyczna Roku« – Telewizja Polska, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury – w związku z kontrowersjami związanymi z konkursem wspólnie podjęli decyzję o unieważnieniu tegorocznej edycji. Decyzja jest podyktowana troską o wiarygodność i prestiż Nagrody" - napisano.

Decyzję o odwołaniu konkursu skomentował na Twitterze Piotr Zychowicz. "Wygraliśmy!!! Cenzorzy historii ponieśli upokarzającą klęskę. To by nie było możliwe bez wielkiego oburzenia opinii publicznej i wsparcia przyzwoitych ludzi od prawa do lewa. Dziękuję wszystkim za wsparcie i zaangażowanie. Dziś okazało się kto jest kim!" - napisał autor "Wołynia zdradzonego".

W swojej najnowszej książce Piotr Zychowicz postawił tezę, że dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę okrutnych zbrodni Ukraińskiej Powstańczej Armii m.in. ze względu na planowaną akcję "Burza". Książka, opublikowana przez Dom Wydawniczy "Rebis", 2 lipca br. trafiła do księgarń.

(PAP, 25.10.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.