Dział: PRASA

Dodano: Październik 22, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Australijska prasa protestuje przeciwko ograniczaniu wolności mediów

Jednym z impulsów dla kampanii na rzecz wolności mediów były przeszukania w redakcjach (screen: smh.com.au)

Poniedziałkowe główne tytuły australijskiej prasy wyszły z pierwszymi stronami opatrzonymi czarnymi paskami w tekście, symbolizującymi cenzurę. To protest przeciwko ograniczaniu wolności mediów w tym kraju.

W koalicji “Right to Know” przeprowadzającej akcję zrzeszone są najważniejsze australijskie media informacyjne. W niedzielę komunikaty w tej sprawie emitowały telewizje. Dziennikarze sprzeciwiają się polityce państwa zmierzającej do ograniczenia możliwości posługiwania się źródłami z rządowych przecieków i od sygnalistów. Jednym z impulsów dla kampanii na rzecz wolności mediów były przeszukania w redakcjach, które miały miejsce w pierwszej połowie roku, a także śledztwa, w których dziennikarze są podejrzewani o naruszenie przepisów ustawy o ochronie tajemnic państwowych.

Zdaniem pracowników mediów stan wolności prasy w Australii znacznie pogorszył się od ataków terrorystycznych w USA z 2001 roku w związku z przyjęciem od tego czasu przez australijski parlament ponad 70 ustaw związanych z bezpieczeństwem narodowym i walką z terroryzmem. Rząd oficjalnie deklaruje przywiązanie do zasady wolności mediów, ale jednocześnie podkreśla, że nikt nie jest ponad prawem.

(MNI/PAP, 22.10.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.