Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 23, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

IWP nie chce obowiązkowego samorządu dla dziennikarzy

PiS zapowiedział uchwalenie ustawy o statusie zawodowym dziennikarza, przewidującej utworzenie samorządu, który "dbałby o standardy etyczne i zawodowe, dokonywał samoregulacji oraz odpowiadał za proces kształtowania adeptów dziennikarstwa" (screen: YouTube/TVP Info)

Izba Wydawców Prasy krytykuje plany wprowadzenia przez PiS obowiązkowego samorządu dla dziennikarzy. "Uchwalenie nowej regulacji wprowadzającej obowiązkowy samorząd mogłoby być szkodliwe dla wolności prasy i samego zawodu dziennikarskiego" - czytamy w oświadczeniu.

"Takie rozwiązanie jest sprzeczne z przyjętym w Polsce modelem wolności mediów" – deklaruje IWP. Izba zwraca uwagę, że w Polsce działają już dobrowolne stowarzyszenia dziennikarskie i organizacje wydawców, które mają swoje kodeksy etyki i dobrych praktyk oraz standardy profesjonalnego dziennikarstwa. "Obowiązujące w Polsce prawo prasowe definiuje status dziennikarza i redakcji, dając też szeroką gamę instrumentów egzekwowania etyki dziennikarskiej i kwalifikowania do zawodu oraz zapewniając równowagę wolności słowa i odpowiedzialności dziennikarzy i redakcji" – dodaje IWP.

W sobotę 14 września PiS przedstawił swój program zapowiadający m.in. uchwalenie ustawy o statusie zawodowym dziennikarza, przewidującej utworzenie samorządu, który "dbałby o standardy etyczne i zawodowe, dokonywał samoregulacji oraz odpowiadał za proces kształtowania adeptów dziennikarstwa". Szefowie redakcji komentowali, że oznaczałoby to koniec wolności dziennikarskiej.

Plany PiS skrytykowały także Towarzystwo Dziennikarskie i Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. W czwartek szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zapewniał w TVP Info, że w programie nie ma mowy o "zamykaniu zawodu dziennikarza" czy próbach weryfikacji dziennikarzy. Dodał, że stawianie pewnych wymogów profesjonalnych dziennikarstwu jest konieczne, ponieważ to zawód zaufania publicznego. – Środowisku dziennikarskiemu powinno zależeć na tym, żeby obowiązywały pewne standardy profesjonalizmu – mówił Czabański.

We wtorkowej "Rzeczpospolitej" prezes IWP Bogusław Chrabota napisał, że w Polsce istnieją dobrowolne stowarzyszenia dziennikarskie, związki zawodowe i izby wydawców. "Mają różne cele, ale jednym z najważniejszych jest i zawsze będzie dbanie o standardy etyczne zawodu. Jeśli w istocie to się dla władzy najbardziej liczy, to żadnego samorządu wprowadzać nie trzeba. Chyba że chodzi o co innego. O mechanizm represji, o partyjnych zupaków, którzy będą rozliczali z poprawności ideologicznej i wyrzucali z zawodu" – dodał redaktor naczelny "Rzeczpospolitej".

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(JSX, 23.09.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.