Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 19, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Izba Wydawców Prasy przyjrzy się planom regulacji zawodu dziennikarza

Naczelny "Rzeczpospolitej" Bogusław Chrabota napisał, że rządzącym może chodzić o "mechanizm represji, o partyjnych zupaków, którzy będą rozliczali z poprawności ideologicznej i wyrzucali z zawodu" (screen: YouTube/Superstacja)

W czwartek Izba Wydawców Prasy zajmie się planowaną przez PiS regulacją zawodu dziennikarza. Towarzystwo Dziennikarskie zapowiada, że będzie monitorować plany partii rządzącej, a "Gazeta Wyborcza" apeluje o wspieranie niezależnych mediów.

Szef IWP Bogusław Chrabota mówi "Presserwisowi", że po comiesięcznym zebraniu zarządu Izby w najbliższy czwartek można spodziewać się stanowiska w tej sprawie. We wtorkowej "Rzeczpospolitej" Chrabota napisał, że być może rządzącym chodzi w zapowiadanych regulacjach o "mechanizm represji, o partyjnych zupaków, którzy będą rozliczali z poprawności ideologicznej i wyrzucali z zawodu".

Marek Frąckowiak, dyrektor generalny IWP, zaznacza, że plany PiS to zdaniem Izby "dyskusyjny pomysł". – Należy podejmować kroki zmierzające do wzmocnienia pozycji dziennikarza, ale odgórne tworzenie centralnego samorządu wydaje się na pierwszy rzut oka niewłaściwe – dodaje. 

W ramach akcji "Nie uciszą nas" "Gazeta Wyborcza" zwróciła się do czytelników z apelem o wspieranie niezależnych mediów i kupowanie cyfrowej prenumeraty. "Plan PiS jest niesłychanie groźny, bo pozwoli zlikwidować wolność słowa rękoma uległych wobec partii funkcjonariuszy mediów" – napisała redakcja. 

Towarzystwo Dziennikarskie zapowiada, że przygotowuje się do monitoringu wyborczego. – Program wyborczy to za mało konkretów, żeby organizować protesty w tej sprawie. Nie wiadomo, jak ustawowo ma to wyglądać – mówi w rozmowie z nami Seweryn Blumsztajn, prezes TD.

W sobotę PiS przedstawił swój program, w którym zapowiedziano m.in. uchwalenie ustawy o statusie zawodowym dziennikarza, przewidującej utworzenie samorządu, który "dbałby o standardy etyczne i zawodowe, dokonywał samoregulacji oraz odpowiadał za proces kształtowania adeptów dziennikarstwa". Szefowie redakcji komentowali, że oznaczałoby to koniec wolności dziennikarskiej.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(JSX, 19.09.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.