Dział: TELEWIZJA

Dodano: Wrzesień 17, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Towarzystwo Dziennikarskie: plany PiS to śmierć niezależnego dziennikarstwa

Partia Jarosława Kaczyńskiego chciałaby utworzenia samorządu, który "dbałby o standardy etyczne i zawodowe, dokonywał samoregulacji oraz odpowiadał za proces kształtowania adeptów dziennikarstwa" (screen: YouTube/Prawo i Sprawiedliwość)

Towarzystwo Dziennikarskie krytykuje zapowiedzi PiS dotyczące regulacji zawodu dziennikarza. "W czasie czterech lat swoich rządów PiS pokazał, jak sobie wyobraża wolność słowa i mediów. Zniszczył niezależność dziennikarską w mediach publicznych, przekształcając je w tubę propagandową rządzącej partii" - oświadczyła organizacja.

Prawo i Sprawiedliwość w swoim programie zapowiedziało uchwalenie ustawy o statusie zawodowym dziennikarza, która zakładałaby m.in. utworzenie samorządu dziennikarskiego.

"Jeżeli PiS postuluje utworzenie organizacji samorządowej, do której dziennikarze mieliby obowiązek należeć, to może to tylko oznaczać, że projektuje licencjonowanie zawodu dziennikarza. Nie mamy żadnych wątpliwości, kto miałby decydować o wydawaniu licencji. Na szefa takiego dziennikarskiego samorządu najlepiej nadawałby się Jacek Kurski" - napisano w oświadczeniu TD.

Pomysł dyskusji nad powołaniem samorządu chwali natomiast Krzysztof Skowroński, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. "Gdyby ta inicjatywa miała pomóc odzyskać wiarygodność mediom, a to na pewno by się przydało, to warto o tym rozmawiać, bo dziś trudno jest nawet zdefiniować zawód dziennikarza. Na takie rozmowy jesteśmy jako SDP otwarci" - powiedział Skowroński, cytowany na stronach SDP. Podobnie uważa wiceprezes SDP i prezes Centrum Monitoringu Wolności Prasy Jolanta Hajdasz. Jej zdaniem pomogłoby to w wypracowaniu standardów dotyczących wynagrodzeń czy ubezpieczeń dziennikarzy.

Towarzystwo Dziennikarskie ostrzega, że "plany PiS to śmierć niezależnego dziennikarstwa w Polsce".

(JSX, 17.09.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.