Dział: INTERNET

Dodano: Wrzesień 06, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Fakt” zarzuca TVP.info manipulacje w tekście o Mikołaju Wójciku

W tekście TVP.info przypomniano m.in. twitterową wymianę zdań Mikołaja Wójcika (z lewej) z szefem TVP.info, Samuelem Pereirą (fot.materiału prasowe, screen: Youtube.com/Telewizja wPolsce)

Redaktorzy i dziennikarze „Faktu” (Ringier Axel Springer Polska) napisali „list otwarty do kolegów dziennikarzy” dotyczący publikacji serwisu Tvp.info o Mikołaju Wójciku, byłym szefie działu politycznego tabloidu. Redakcja dziennika zarzuca serwisowi TVP „wyrywanie słów z kontekstu, manipulacje i wykorzystywanie medium publicznego do prywatnej wendetty”.

W liście otwartym podkreślono, że sylwetka Mikołaja Wójcika w tekście na stronie TVP.info jest „jednostronna” i „zafałszowana”. Punktem wyjścia do czwartkowej publikacji w serwisie była informacja, że Wójcik został szefem klubowych mediów w Legii Warszawa. Serwis TVP.info opublikował artykuł pt. „Pracował w „Fakcie”, groził dziennikarzowi pobiciem. Został szefem mediów klubowych Legii”.

W tekście podkreślono, że Mikołaj Wójcik jako pracownik tabloidu „nie stronił od brutalnego języka, ataków personalnych, a nawet gróźb wobec krytycznych wobec »Faktu« dziennikarzy”.

Przypomniano m.in. twitterową wymianę zdań Wójcika z szefem TVP.info Samuelem Pereirą ze stycznia ub.r.. W odpowiedzi na tweet Pereiry, że teksty „Faktu” „wyjątkowo często pokrywają się z niemiecką linią”, Wójcik napisał: „przestań się zachowywać jak sukinsyn Samuel. Jakbyś mi to powiedział w twarz, dostałbyś między okularki za tę bezczelność. EOT z Tobą”.

W artykule TVP.info zaznaczono również, że „w czasie, gdy Mikołaj Wójcik był szefem działu politycznego »Faktu«, w tabloidzie kilkakrotnie pojawiały się nieprawdziwe informacje (fake newsy)”. Jako przykłady podano m.in. teksty o przyczynach dymisji Jerzego Szmita z funkcji wiceministra infrastruktury i budownictwa oraz na temat lotów Beaty Szydło, gdy była premierem.

Redaktorzy i dziennikarze „Faktu” w odpowiedzi na publikację TVP.info napisali „list otwarty do kolegów dziennikarzy”. Podpisało się pod nim 40 pracowników redakcji „Faktu”.

„(…) Nie akceptujemy języka, którym nasz były redakcyjny kolega prowadził spór w mediach społecznościowych z szefem portalu TVP Info Samuelem Pereirą, ale nie możemy zgodzić się na wyrywanie słów z kontekstu, manipulacje i wykorzystywanie medium publicznego do prywatnej wendetty.

Wyrażamy zaniepokojenie faktem, że artykuł opublikowany przez portal TVP Info sprawia wrażenie motywowanego pobudkami osobistymi, co budzi pytania o sposób, w jaki redaktorzy TVP Info realizują misję publiczną, wynikającą choćby ze sposobu finansowania mediów publicznych” - podkreślono w liście. 

Autorzy listu wyrazili też sprzeciw „wobec niepokojącego trendu kreowania wrażenia, że niezależni dziennikarze są stroną politycznego sporu”. Zaapelowali do środowiska dziennikarskiego „o przeciwstawianie się każdej próbie przedstawiania dziennikarzy i redaktorów, ludzi realizujących społeczny mandat patrzenia na ręce władzy, jako motywowanych politycznie”.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(PAZ, 06.09.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.