Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 24, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Fotoreporterzy zaskoczeni apelem policji o udostępnienie materiałów z Marszu Równości

Szefowie białostockich redakcji podkreślają, że zdjęcia i nagrania z Marszu Równości udostępniają na swoich stronach internetowych (screen: Poranny.pl)

Stowarzyszenie Fotoreporterów w reakcji na apel podlaskiej policji o przekazywanie nagrań z Marszu Równości opublikowało na Facebooku oświadczenie, w którym podkreśla, że „dziennikarz nie jest informatorem policji”. Szefowie redakcji białostockich dzienników nie odpowiedzieli na apel policji.

W poniedziałek podlaska policja zwróciła się z prośbą do dziennikarzy i fotoreporterów, którzy rejestrowali przebieg Marszu Równości w Białymstoku, o przekazywanie nagrań, na których zostały zarejestrowane przypadki łamania prawa. Stowarzyszenie Fotoreporterów w opublikowanym we wtorek oświadczeniu podkreśliło, że „fotoreporterzy są oczami opinii publicznej, a nie kamerą policyjną”. Organizacja wyraziła też prośbę, aby „nie narażać fotoreporterów na zemstę swoimi nieodpowiedzialnymi apelami”.

Jarosław Jabłoński, redaktor naczelny „Kuriera Porannego” i „Gazety Współczesnej” (Polska Press Grupa), poinformował „Presserwis”, że nikt bezpośrednio nie zwrócił się do redakcji z prośbą o przekazanie materiałów z Marszu Równości. - Zrobione przez nas zdjęcia są opublikowane w naszych serwisach internetowych i nie ma problemu z dostępem do nich - podkreśla Jabłoński.

Policja nie zwróciła się również bezpośrednio do „Gazety Wyborczej Białystok” (Agora). - Jeżeli tak się stanie, to skonsultujemy sprawę z prawnikami oraz szefostwem redakcji „GW” w Warszawie - zapewnia Grzegorz Dąbrowski, redaktor naczelny „GW Białystok”. - Policja ma zapis ponad 200 godzin nagrań z 30 kamer monitoringu miejskiego. Z helikoptera marsz nagrywał też policjant, z pewnością byli również funkcjonariusze operacyjni z kamerami. Dlatego dziwię się, że policja zwraca się z takim apelem do dziennikarzy - dodaje Dąbrowski.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(PAZ, 24.07.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.