Dział: REKLAMA

Dodano: Maj 23, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Havas i Universal Music zbadały znaczenie zaangażowania marek w muzykę

Młodzi ludzie w wieku od 18 do 24 lat najchętniej słuchają hip-hopu i rapu (fot. Pixabay.com)

Aktywność marki w obszarze muzyki sprawia, że wyróżnia się ona na tle konkurencji – tak twierdzi 58 proc. ankietowanych, którzy wzięli udział w badaniu zrealizowanym przez Havas Media Group Universal Music Polska.

Należący do Havas Media Group zespół badawczy intelligence team wraz z Universal Music Polska przeprowadzili badanie "Fans. Passions. Brands", w ramach którego sprawdziły zaangażowanie marek w muzykę. Wynika z niego, że 90 proc. osób w wieku 18-24 lat słucha muzyki codziennie. W starszych grupach wiekowych wskaźnik ten również jest wysoki: każdego dnia muzyki słucha 85 proc. osób w wieku 25-34 lat, 80 proc. osób w wieku 45-54 lat i 71 proc. osób w wieku powyżej 54 lat.

Zaangażowanie marek w muzykę jest pozytywnie oceniane przez ankietowanych. Dla 93 proc. osób w wieku 18-24 lat angażowanie się marki w projekty muzyczne jest ciekawe. W starszych grupach wiekowych muzyczną aktywność marek pozytywnie ocenia 85 proc. badanych.

Zdaniem respondentów aktywność marki w obszarze muzyki "wyróżnia ją od konkurencji" - z tym stwierdzeniem zgadza się ponad 58 proc. Polaków. Najwięcej osób (67 proc.), które podzielają to zdanie, ma od 25 do 34 lat. Według 59 proc. badanych marka zaangażowana w muzykę poprawia swój wizerunek (najwięcej osób podziela to zdanie w grupie wiekowej 18-24 lat – 65 proc.).

Z badania wynika, że wykorzystanie muzyki w marketingu pozwala na zmniejszenie dystansu pomiędzy marką a człowiekiem. Ponad połowa badanych deklaruje, że zaangażowanie marki w muzykę sprawia, że marka staje się im bliższa. Najwięcej tych wskazań jest w grupie wiekowej 34-45 lat (58 proc.).

Twórcy badania twierdzą, że chętniej rozważamy i kupujemy marki, które angażują się w projekty muzyczne. Wpływ muzyki na decyzję o zakupie produktu danej marki najczęściej deklarują kobiety (52 proc.) i osoby w wieku 25-34 lat (54 proc.). Biorąc pod uwagę różne rodzaje zaangażowania marek w muzykę, ankietowani najbardziej doceniają aktywność, w której marki wspierają rozwój młodych talentów – wskazało tak 67 proc. badanych. Istotnie jest również organizowanie przez marki własnych wydarzeń muzycznych – twierdzi tak 62 proc. badanych. Dla 62 proc. znaczenie ma również, czy marka jest sponsorem istniejących festiwali i eventów muzycznych.

Z analizy preferencji muzycznych wynika, że młodzi ludzie w wieku od 18 do 24 lat najchętniej słuchają hip-hopu i rapu, z kolei osoby w wieku 25-34 lat popu i muzyki tanecznej, a osoby powyżej 54. roku życia - disco polo. Osoby młode inspirację związaną z muzyką częściej czerpią z koncertów i festiwali, starsi zaś z reklam telewizyjnych i programów związanych z muzyką. Natomiast dla osób w każdym wieku ważnym źródłem nowych brzmień są muzyczne talent show. Twórcy badania zwracają uwagę, że "pomimo tych różnic muzyka to jedno z najlepiej postrzeganych przez Polaków narzędzi komunikacji marek z ludźmi".

Badanie przeprowadzono w maju na reprezentatywnej próbie tysiąca Polaków w wieku 18-61 lat. Jest to druga fala badania "Fans. Passions. Brands" (pierwsze HMG zrealizował w 2015 roku), ale pierwsza z udziałem Universal Music Polska. Szczegółowe wyniki badania zostaną zaprezentowane 23 maja podczas 12. edycji Havas Group Conference.

(IKO, 23.05.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.