Dział: PRASA

Dodano: Maj 09, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Senat wydał 1,37 mln zł na działalność zagraniczną Klubów Gazety Polskiej

W latach 2017-2019 Senat wydał ponad 1 mln 371 tys. zł na finansowanie zagranicznej działalności Klubów Gazety Polskiej (screen: Klubygp.pl)

Senat w latach 2017-2019 wydał 1,37 mln zł na działalność zagraniczną Klubów Gazety Polskiej, m.in na przeloty ich przedstawicieli z Polski na zagraniczne prelekcje - poinformowali w czwartek parlamentarzyści PO.

Poseł Barbara Borys-Damięcka podkreśliła na briefingu w Senacie, że zasiada w senackiej komisji emigracji i łączności z Polakami za granicą, zajmującej się m.in. środkami Senatu na wspomaganie działalności organizacji polonijnych poza granicami kraju. Jak podała, w latach 2017-2019 Senat wydał z tych środków ponad 1 mln 371 tys. zł na finansowanie zagranicznej działalności Klubów Gazety Polskiej.

Kluby głównie działają poruszając sprawy takie jak katastrofa smoleńska, organizując konferencje i posiedzenia, a także wydarzenia z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednak zdaniem Borys-Damięcka ważne jest również to, kto i w jaki sposób wyjeżdża jako prelegenci na wyjazdowe kluby. Według niej bywa, że prelegenci wydają na pojedynczy przelot samolotem 7,5 tys. zł i otrzymują często kilkutysięczne wynagrodzenie za swoje wykłady. A delegacja prelegentów liczy np. osiem osób.

"Po co Kluby Gazety Polskiej zaczęły się rejestrować poza granicami kraju? Po to, by w 2017 r. dostać 156 tys. zł, w 2018 r - ponad 500 tys. zł, a w 2019 blisko 700 tys. zł, czyli razem prawie 1,4 mln zł z pieniędzy dla Polaków za granicą. Jednocześnie tnie się pieniądze na działalność polonijną. Nie ma na to naszej zgody" - podkreślił poseł PO Krzysztof Brejza.

Według informacji udostępnionej przez Senat, w 2019 roku senacki budżet na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą został utrzymany za poziomie ubiegłego roku i wynosi 100,5 mln zł.

(PAP, 09.05.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.