Dział: PRASA

Dodano: Maj 08, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Proces restrukturyzacji Ruchu ma się zakończyć do końca roku

PKN Orlen do końca roku ma przejąć wszystkie akcje Ruchu (fot. materiały prasowe)

Prezes Alior Banku Krzysztof Bachta mówi, że proces restrukturyzacyjny Ruchu przebiega zgodnie z planem, a do końca roku powinien zakończyć się przejęciem przez PKN Orlen. – Najważniejsze, żeby Ruch wywiązał się z układu, który został przegłosowany – komentuje jeden z wydawców.

W kwietniu Alior Bank, PKN Orlen i PZU zawarły porozumienie w sprawie warunków transakcji dotyczącej przejęcia spółki Ruch, zakładające, że bank przejmie 100 proc. akcji kolportera, a następnie sprzeda je Orlenowi.

– Wszystko jest zgodnie z harmonogramem – mówi rzecznik Ruchu Wojciech Paczyński. 15 kwietnia wierzyciele Ruchu zgodzili się na redukcję swoich wierzytelności o 124 mln zł (z całej sumy 162 mln zł). 15 maja odbędą się posiedzenia zatwierdzające układ. – Po 15 maja będzie otwarta droga do zaangażowania inwestora – dodaje Paczyński.

Podobnie mówi dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy Marek Frąckowiak. Jego zdaniem podany przez Bachtę termin "wynika z procedur prawnych". – To czas rozpatrywania układu restrukturyzacyjnego przez sąd, ewentualnego rozpatrywania zażaleń. To wszystko trwa – mówi. – Mamy o tyle spokojniejszą sytuację, bo, jak zapewnia i bank, i potencjalny inwestor, gwarantowana jest płynność finansowa Ruchu do czasu zakończenia procesu – podkreśla Frąckowiak.

– Współpraca z Ruchem jest kontynuowana. Zaległości z opóźnieniem, ale są regulowane – informuje Ryszard Pajura, prezes Stowarzyszenia Gazet Lokalnych. – Nie mam powodów, by czuć zaniepokojenie. Żaden z wydawców nie alarmował, że dzieje się coś złego – podkreśla.

– Dla mnie najważniejsze jest to, żeby Ruch wywiązał się z układu, który został przegłosowany – mówi jeden z regionalnych wydawców. – Czekamy na pieniądze, które nam się należą – dodaje. Jak mówi, bieżące faktury są przez spółkę spłacane.

Ruch, według danych Izby Wydawców Prasy, w lutym 2019 roku był drugi na rynku dystrybucji prasy z udziałem 23,1 proc. (spadek o 6,83 proc. względem lutego 2018). Największym dystrybutorem jest Kolporter z udziałem 55,76 proc. (wzrost o 3,81 proc.).

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(JSX, PAP, 08.05.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.