Dział: KSIążKI

Dodano: Kwiecień 30, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Oblicza Wielkiej Brytanii”

Press

Dariusz Rosiak

Wydawnictwo Czarne
Wołowiec 2018

Podtytuł książki „Skąd wziął się brexit i inne historie o wyspiarzach” zapowiada, czego czytelnik może się spodziewać. Autor zbyt dobrze zna Wielką Brytanię, jej historię i specyfikę Brytyjczyków, by nie pokusił się o szeroki rys społeczny, próbując wyjaśnić, jak to się stało, że państwo postrzegane przez wielu – także Polaków – jako ziemia obiecana stanęło przed wizją chaosu i wewnętrznego konfliktu.

Były dziennikarz BBC opisuje, jak Cool Britannia, kraj przeżywający w latach 90. „nowe wspaniałe czasy”, zaczęła odkrywać swoje ponure oblicze. Jak przez lata ignorowano grupy, które nie mogły się wybić z dołu drabiny społecznej, co rodziło w nich agresję, a ta z kolei przerażenie w społeczeństwie. Jak narzekający na system klasowy Brytyjczycy tak naprawdę sami go podtrzymują, co rodzi frustrację klasy średniej.

Na przykładzie zjawiska „braku gramatycznej integralności” autor pokazuje, że w tym świecie także język służy do sprawdzania, kto jest kim. A jednocześnie, że także za pomocą języka, np. poprzez dopuszczenie do większej różnorodności akcentów na antenie BBC, próbuje się walczyć z alienacją społeczną. Zdaniem Rosiaka u podstaw obecnych problemów Brytyjczyków leżą decyzje podjęte przez rząd Tony’ego Blaira, który dążył do rozwoju „wielokulturowego, liberalnego obyczajowo, zrelaksowanego i pewnego siebie społeczeństwa, które wspierane nieprzerwanym wzrostem gospodarczym może przeglądać się w lustrze i cieszyć z własnych sukcesów”. I że wraz z kryzysem w 2008 roku ta konstrukcja zaczęła się sypać. Jednocześnie kraj najechali nowi imigranci, m.in. Polacy, co rodziło wrogość miejscowych. 

To tak w skrócie, bo Rosiak dostarcza głębszej analizy. Nawet jeśli ktoś się z jego tezami nie zgadza, powinien sięgnąć po tę książkę właśnie teraz, gdy Wielką Brytanię czeka wielka niewiadoma.

Renata Gluza

Pozostałe tematy weekendowe

„Długi taniec za kurtyną. Pół wieku Armii Radzieckiej w...
„Wnuki Jozuego”
Agata Szczęśniak – Czytam, słucham, oglądam
* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.