Dział: KSIążKI

Dodano: Kwiecień 30, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Wnuki Jozuego”

Press

Paweł Smoleński

Wydawnictwo Czarne
Wołowiec 2019

Spirala nienawiści między Żydami a Palestyńczykami tak się nakręca, że w każdej chwili może pęknąć, powodując tragiczne skutki. Paweł Smoleński odwiedza żydowskich osadników w osiedlach, które od dziesięcioleci zakładają na formalnie palestyńskiej ziemi na Zachodnim Brzegu, wbrew prawu międzynarodowemu i przysparzając o ból głowy nawet bardziej ugodowe izraelskie rządy. Niecałe 500 tys. osadników żydowskich żyje tam wśród ponad 2 mln Palestyńczyków. Żydzi mieszkają często w przyczepach kempingowych lub prowizorycznych budach i musi ich ochraniać wojsko izraelskie, które dla bezpieczeństwa wyrzuca z okolicznych domów Palestyńczyków. Co jakiś czas dochodzi tam do tragedii – Palestyńczycy zabijają Żydów, Żydzi zabijają Palestyńczyków.

Co sprawia, że ludzie decydują się żyć w tak niebezpiecznych i niewygodnych miejscach, jak właśnie żydowskie osiedla na Zachodnim Brzegu? Reporter słucha odpowiedzi mieszkańców tych osiedli, ale głębszych wyjaśnień szuka też w historii i świętych księgach Żydów. To, czego się dowiaduje, nie napawa optymizmem. W świętych tekstach jest napisane, że Bóg kazał Żydom osiedlić się na tych terenach, a ludzi, którzy tam mieszkają, wytępić. Podane są tam nawet granice ziemi, którą Bóg podarował Żydom. Niektórzy w Izraelu księgi te traktują dosłownie i nawet najgorsze zbrodnie potrafią uzasadnić boskim nakazem. A gdy ludzie ogłoszą się narodem wybranym, zwykle kończy się to masakrą. To kolejna książka Pawła Smoleńskiego o fanatyzmie, który zabija.

(MAK, 30.04.2019)

Pozostałe tematy weekendowe

„Oblicza Wielkiej Brytanii”
Dużo negatywnych emocji
Format nieministerialny. Wizerunek Patryka Jakiego
* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Dział: KSIążKI

Dodano: Kwiecień 30, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Długi taniec za kurtyną. Pół wieku Armii Radzieckiej w Polsce”

Press

Grzegorz Szymanik, Julia Wizowska

Wydawnictwo Czarne
Wołowiec 2019

Wypieramy z pamięci, że przez 48 lat w Polsce stacjonowały wojska komunistycznego imperium – Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Ich zadaniem było utrzymywanie naszego kraju w obozie uzależnionych od ZSRR i wyprowadzenie uderzenia na Zachód, gdyby wybuchła wojna. Jednak obecność tych wojsk w Polsce to też losy ludzi – tych, którzy do Polski przyjeżdżali, i tych, którzy ich u nas spotykali. Te historie są głównym tematem książki Grzegorza Szymanika i Julii Wizowskiej.

Podjęli się niełatwego zadania, bo wielu ich bohaterom trudno do dziś uzgodnić wspólny obraz przeszłości. Tym, którzy stacjonowali w radzieckich garnizonach w Polsce, trudno pojąć, dlaczego Polacy dziś niszczą pomniki wdzięczności Armii Czerwonej. Natomiast Polacy nie mogą zapomnieć, że obecność u nas wojsk ZSRR zaczęła się od gwałtów, grabieży i zabójstw. Duet Szymanik–Wizowska dysponował narzędziem, które pomogło im skonfrontować te odmienne wrażliwości. „Pochodzimy z Mazowsza i z Kazachstanu. Wychowano nas w pogardzie dla radzieckiego żołnierza i w poczuciu dumy z radzieckiego żołnierza” – tak autorzy przedstawili się w książce.

Dotarli nie tylko do wielu byłych wojskowych, którzy stacjonowali w Polsce, ale też ich rodzin. Okazuje się, że pobyt w Polsce wpływał na życie nie tylko rosyjskich wojskowych, ale też ich najbliższych. W tej książce stają się oni ludźmi, a nie tylko potworami, którzy zniewalali nasz kraj. Zaś jeden z najlepszych rozdziałów opowiada o polsko-rosyjskiej współpracy, gdy wiadomo już było, że komunizm zaraz się zawali. Do handlu wszystkim, co się dało wynieść z rosyjskich garnizonów, zachęcali żołnierzy nawet oficerowie. Polakom i Rosjanom spory o pomniki głów nie zaprzątały.

(MAK, 30.04.2019)

Pozostałe tematy weekendowe

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.