Dział: KSIążKI

Dodano: Kwiecień 30, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Wnuki Jozuego”

Press

Paweł Smoleński

Wydawnictwo Czarne
Wołowiec 2019

Spirala nienawiści między Żydami a Palestyńczykami tak się nakręca, że w każdej chwili może pęknąć, powodując tragiczne skutki. Paweł Smoleński odwiedza żydowskich osadników w osiedlach, które od dziesięcioleci zakładają na formalnie palestyńskiej ziemi na Zachodnim Brzegu, wbrew prawu międzynarodowemu i przysparzając o ból głowy nawet bardziej ugodowe izraelskie rządy. Niecałe 500 tys. osadników żydowskich żyje tam wśród ponad 2 mln Palestyńczyków. Żydzi mieszkają często w przyczepach kempingowych lub prowizorycznych budach i musi ich ochraniać wojsko izraelskie, które dla bezpieczeństwa wyrzuca z okolicznych domów Palestyńczyków. Co jakiś czas dochodzi tam do tragedii – Palestyńczycy zabijają Żydów, Żydzi zabijają Palestyńczyków.

Co sprawia, że ludzie decydują się żyć w tak niebezpiecznych i niewygodnych miejscach, jak właśnie żydowskie osiedla na Zachodnim Brzegu? Reporter słucha odpowiedzi mieszkańców tych osiedli, ale głębszych wyjaśnień szuka też w historii i świętych księgach Żydów. To, czego się dowiaduje, nie napawa optymizmem. W świętych tekstach jest napisane, że Bóg kazał Żydom osiedlić się na tych terenach, a ludzi, którzy tam mieszkają, wytępić. Podane są tam nawet granice ziemi, którą Bóg podarował Żydom. Niektórzy w Izraelu księgi te traktują dosłownie i nawet najgorsze zbrodnie potrafią uzasadnić boskim nakazem. A gdy ludzie ogłoszą się narodem wybranym, zwykle kończy się to masakrą. To kolejna książka Pawła Smoleńskiego o fanatyzmie, który zabija.

(MAK, 30.04.2019)

Pozostałe tematy weekendowe

Sekielski widzi ryzyko, Stanowski karmi ambicje, Biedroń...
Agata Szczęśniak – Czytam, słucham, oglądam
„Dom z dwiema wieżami”
* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.