Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 29, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sąd skazał "Gazetę Polską" za Kramka w mundurze Wehrmachtu, protest CMWP SDP

Okładka "Gazety Polskiej" z sierpnia 2017 roku

Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich protestuje przeciwko orzeczeniu Sądu Okręgowego w Warszawie, który nakazał „Gazecie Polskiej” m.in. zapłatę zadośćuczynienia Bartoszowi Kramkowi z Fundacji Otwarty Dialog. Kramek pozwał redakcję za okładkę, na której pokazano go jako żołnierza Wehrmachtu.

Okładka tygodnika z sierpnia 2017 roku była fotomontażem zdjęcia żołnierzy Wehrmachtu wyłamujących polski szlaban graniczny. Oprócz Bartosza Kramka na tej okładce rozpoznać można też lidera Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetynę, b. szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru i lidera Obywateli RP Pawła Kasprzaka.

Kramek domagał się od tygodnika 30 tys. zł zadośćuczynienia, wpłaty 20 tys. na rzecz Centrum Praw Kobiet oraz przeprosin. Redakcja „Gazety Polskiej” wnioskowała o oddalenie pozwu.

W środę w Sądzie Okręgowym w Warszawie odbyła się pierwsza rozprawa i tego samego dnia zapadł wyrok. Sąd orzekł zapłatę przez redakcję „Gazety Polskiej” zadośćuczynienia w wysokości 10 tys. zł i opublikowanie przeprosin przez 14 dni w tygodniku oraz w serwisie Gazetapolska.pl.

W ocenie CMWP SDP orzeczenie może zniechęcić dziennikarzy „do przedstawiania w postaci publikacji istotnego, wymagającego publicznego wyjaśnienia problemu, jakim jest zawsze transparentność finansowania działalności publicznej oraz zaangażowanych w nią osób”. Zdaniem CMWP wyrok może też doprowadzić do uruchomienia autocenzury przez innych dziennikarzy.

(PD, 29.04.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.